Wylatowo – wczoraj i dziś…

W dniu 28 maja (tj. piątek) o godzinie 16:30 w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku odbędzie się otwarcie wystawy pod tytułem: “Wylatowo – wczoraj i dziś…

Wylatowo – malownicza wieś leżąca na “Szlaku piastowskim”, na północnym skraju Jeziora Szydłowskiego. Osada pierwszy raz wzmiankowana w 1147 r., kiedy to wchodziła w skład uposażenia klasztoru trzemeszeńskiego, aż do 1772 r. W 1368 r. wieś otrzymała prawa miejskie, które utraciła w 1871 r. Wraz z nadaniem praw miejskich ustaliło się również godło miasta, przedstawiające postać św. Piotra, jednego z patronów tutejszego kościoła.


Wystawa jest konsekwencją ubiegłorocznych badań terenowych prowadzonych przez pracowników Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Poświęcona jest mieszkańcom Wylatowa, a także dziejom samej wsi.


Zakres chronologiczny ekspozycji obejmuje okres od powstania kościoła poprzez lata zaborów, wojny światowej, aż po czasy współczesne. Wystawa ma charakter czasowy, a po jej zakończeniu stanowić będzie fragment ekspozycji stałej, obejmuje historię Ziemi Mogileńskiej.


Ekspozycja mogła powstać dzięki życzliwość i uprzejmości wylatowian, którzy udostępnili nam rodzinne pamiątki: fotografie, dokumenty i różnego rodzaju eksponaty ruchome, dzieląc się przy tym swą wiedzą.


Należy również podkreślić, iż wydatnej pomocy w przygotowaniu wystawy udzielili: ks. Edmund Napierała, Benon Witkowski – sołtys, Katarzyna ?aniecka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wylatowie, Wiesława Michalak – Dyrektor Przedszkola w Wylatowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wylatowie.


Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom Wylatowa, którzy serdecznie przyjęli nas w swych domach i z wielką chęcią dzielili się swą wiedzą.


Serdecznie zapraszamy na wystawę.

Podziel się wiadomością: