Prawdziwa wirtualna żałoba


Śmierć Jana Pawła II zdominowała strony informacyjne, polityczne, muzyczne, sportowe, a nawet miłośników kręgów zbożowych.


Strona www.zawiszafans.com to wirtualne miejsce spotkań kibiców klubu Zawisza Bydgoszcz. Od soboty wieczora rozmawiają tylko o Papieżu. „W takich chwilach nie potrafimy cieszyć się sportem, więc na znak szacunku dla Papieża zostaje zawieszona działalność strony. Pomódlmy się wspólnie za spokojne odpoczywanie Ojca i za nasze spotkanie z nim na Niebiańskiej Murawie. Ojcze! Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach” – piszą kibice. Podobnie zareagowali fani innych klubów sportowych w Polsce.


Na wielu stronach fora dyskusyjne zamieniły się w księgi kondolencyjne, gdzie internauci żegnają się z Papieżem. Ludzie rozsyłają sobie adresy pożegnalnych stron dla Ojca Świętego (np. na stronę ns30489.ovh.net/~zorrro/papiez.html weszło ponad 500 tys. internautów).


Na śmierć Papieża natychmiast zareagowały największe polskie portale informacyjne: onet.pl, gazeta.pl, wp.pl, interia.pl. Ale nie tylko. Serwis wioski Wylatowo stworzony dla wielbicieli kręgów zbożowych z całego świata (www.wylatowo.mogilno.pl) pokazuje zdjęcia modlących się mieszkańców wsi i informacje o nabożeństwach żałobnych w kościele. Portal www.4press.pl (dla miłośników nowoczesnych technologii) zamieszcza fotografię Jana Pawła II korzystającego z laptopa. „Papież – choć był krytykiem negatywnych aspektów globalizacji – potrafił świetnie wykorzystać najnowsze zdobycze technologiczne, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców” – piszą redaktorzy serwisu. Serwis z dowcipami www.joemonster.org publikuje anegdoty z życia Papieża.


Większość stron WWW partii politycznych zyskała żałobne wstążeczki. I tylko Samoobrona postanowiła przy okazji promować swe partyjne hasło „Człowiek, Rodzina, Praca, Godne Życie” – nie tylko w internecie, ale i w wielkich nekrologach wykupionych przez partię Leppera w gazetach.


Marcin Kowalski, Michał Kopiński, Dominik Uhlig

źródło: Gazeta Wyborcza
6 kwietnia 2005 r.
Strona nasza w okresie żałoby narodowej została wyłączona.
Podawaliśmy tylko i wyłącznie informacje o modlitwach
naszych mieszkańców w intencji Ojca Świętego.

Podziel się wiadomością: