Formacje w Trzeciewcu, Wejherowie, Dunowie i Mijanowie

W ostatnim czasie w kraju miał miejsce prawdziwy wysyp piktogramów o różnej jakości wykonania. Pojawiły się one m. in. w miejscowościach Trzeciewiec k. Bydgoszczy, Wejherowo, Dunowo k. Koszalina i Mijanowo niedaleko Wylatowa.




Trzeciewiec


Dnia 11 lipca w składzie Miłosław Olejnik, Jacek Kozłowski i Leszek Owsiany dokonaliśmy oględzin piktogramu w życie tuż przy miejscowości Trzeciewiec [53.16-18.14] woj. kuj.-pom. gmina Dobrcz; 50 km od Torunia i 15 od Bydgoszczy.[przy trasie E261]







Zdjęcia i schemat formacji w Trzeciewcu

Oddalony o ok. 300 m. od drogi i 1000 m. od masztu -stacji przekaźnikowej RTV w bliskim
sąsiedztwie stacji paliw jak i pomnika ku chwale „wyzwolicieli” z 1945 roku.
Zboże układało się w sposób wskazujący iż pojawił się on ok. tygodnia wcześniej.
IRG Toruń i Miłosław Olejnik



W osobistej ocenie osób dokonujących oględzin tej formacji jest ona najprawdopodobniej dziełem ludzi.- [przyp. AP]



Wejherowo










Mały krąg

oględziny: 13.07.2005 godz 18:30
położenie: niewielkie pole przy ulicy (graniczna uliczka osiedlowa w mieście, dalej jest już tylko las),
za polem na skraju lasu stoi domek „Nadleśnictwo Gdańsk Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Oliwsko Darzlubskie” zamieszkują państwo I.H. Polak. Nieopodal tego domku stoi metalowy słup-rura-maszt na ktorym zainstalowano lampę halogenową z czujnikiem ruchu – taki alarm który w nocy oświetla drogę do domku i pole, ale… lampa zwrócona jest w niebo, więc nie oświetla obecnie niczego!






Pola z piktogramami

W chwili mojego przybycia z piktogramu nie było co zbierać, kompletnie zadeptany, zatracone kontury, sporo dodatkowych ścieżek. Nie udało mi się odtworzyć kształtu. Wzdłuż pola, na skraju lasu idzie droga do wspomnianej leśniczówki, przy niej (ok 1m) znalazłem niezniszczony krąg przedstawiony na załączonej fotografii wykonanej ze słupa sieci elektr. Średnica 3m do 3,2m, zboże połamane tuż nad ziemią. Ze słupa dopatrzyłem się, że ten krąg stanowi jakby.. kropkę przy literze. Na lewo od koła jest litera „P” ze ścieżek o szerokości ok 0,5m, wysokości ok 7m. Obok „P” jest kolejna… „D”.. może podpis, inicjały… dalej kolejne tworzące w sumie napis: „HWDP.” Pozostawię to i cały piktogram bez komentarza.



Dunowo k. Koszalina









Widok na pole

oględziny 14.07.2005, godz. 18:00
Położenie: duże pole przy mało uczęszcznej wiejskiej drodze, zdala od zabudowań, miejsce odosobnione, piktogram na wzniesieniu dość dobrze widoczny z drogi w odległości ok. 200m od niej.
Na piktogram składają się (licząc od strony drogi):
– lewoskrętne koło o średnicy 8,5 – 9,2m w odleglości 0,5m na lewo od ścieżki technologicznej
– 5m dalej tą ścieżką mierząc od krańca poprzedniego koła zaczyna się drugie koło lewoskrętne, tym razem leży na prawo od ścieżki w odl. 1,5 m. średnica ok. 11m.
– 6m od drugiego zaczyna się trzecie, największe koło lewoskrętne. Promień mierzony od środka skręcenia zboża waha się od 15 do 18 metrów. Koło wyraźnie ulokowane na zboczu wzniesienia, dlatego widać je z drogi. Przecięte jest 2 ścieżkami technologicznymi. Trzy opisane koła nie są połączone poza ścieżką technologiczną
– czwarty, ostatni element to łuk biegnący w odl ok. 5 m poza obrębem trzeciego, największego koła. Jeśli spojrzymy na trzecie koło z góry od strony drogi i wyobrazimy sobie tarczę zegara, to okalający łuk biegnie od godziny 4, cofając się w lewo do godziny 10:30. Zarówno początek, jak i koniec łuku są połączone z kołem






Jeden z kręgów

śladami dojścia, być może wydeptanymi przez odwiedzających znak przede mną. Szerokość ścieżki stanowiącej łuk na całej długości jest równa 1,2m. koniec tej łukowatej ścieżki jest dobitnym dowodem na technikę wykonania piktogramu – zboże jest równo przełamane na jednej wysokości. Można domniemać, że autorzy znaku planowali wykonać otaczający koło krąg w całości, jednak przerwali go w 40% z prostej przyczyny technicznej: ulokowanie dużego koła na zboczu wzniesienia i jego szczycie, czyli krzywizna terenu uniemożliwiła dalsze przeciągnięcie sznurka od środka koła do okalającej go ścieżki, bo ten, trzymany w rękach „haczyłby” o stojące wysokie zboże. Krzywiznę terenu widać na fotografii.
Na całym znaku zboże połamane tuż nad ziemią. Żadnych anomalii w źdźbłach.


tekst i foto: Miłosław Olejnik



Mijanowo










Uszkodzenia źdźbeł

Mijanowo to niewielka wieś oddalona od Wylatowa o około 5 km, leżaca na terenie gm. Trzemeszno w pow. gnieźnieńskim. 14 lipca dotarła do nas informacja o odnalezieniu formacji wykonanej częściowo w pszenicy, a częściowo w jęczmieniu. Formacja składa się z dwóch kół o średnicach ok. 6 metrów, połączonych wąskim korytarzem. Jakość ułożenia była tragiczna. Niemal natychmiast wszyscy dokonujący oględzin uznali to za dzieło ludzi. Znaleziono połamane źdźbła, które mogły powstać tylko przy użyciu deski. Załamania podobne do znajdowanych w innych tegorocznych agroformacjach m. in. w Kwieciszewie.

W dalszej części pola znaleziono kolejne formacje wykonane w podobnym stylu przedstawiające jeszcze gorszą jakość.

Podziel się wiadomością: