Piktogram w Nochówku koło Śremu

Wydawało się, że doniesienie o piktogramie w Gościńcu (woj. Świętokrzyskie) kończy tegoroczny „sezon”. Jak się jednak okazuje, w dniu 18 sierpnia tego roku odkryto jeszcze jedną, całkiem nieźle prezentującą się formację w miejscowości Nochówko koło Śremu. Poniżej przedstawimy krótką relację z przeprowadzonego rozeznania w tej sprawie.Znaleziony piktogram usytuowany był na polu pszenicy pana Bekasa, które znajduje się na wzgórzu opadającym w kierunku Jeziora Grzymsławskiego. Pole znajduje się w miejscu oddalonym od zabudowań gospodarskich p. Bekasa o ok. 500 m
Lokalizację przedstawia załączona mapka oraz zdjęcie wykonane z terenu zabudowań gospodarskich właściciela.

Zdjęcie 01 – Mapka terenu.
Zdjęcie 02 – Widok na pole z gospodarstwa p. Bekasa.Oględziny miejsca i śladów po agrosymbolu, oraz wywiad z właścicielem pola zostały przeprowadzone w dniu 26 sierpnia. Z uzyskanych informacji wynika, że piktogram musiał powstać pomiędzy godz. 16 dnia 14 sierpnia a godz. 19 dnia 18 sierpnia, ponieważ tylko w tym okresie pole nie było odwiedzane przez gospodarza. Moment znalezienia piktogramu nastąpił, gdy gospodarz przystępował do żniw. Z tego momentu zachowały się zdjęcia wykonane przez właściciela, które jedno z nich prezentujemy.
Zdjęcie 03 – Zdjęcie agrosymbolu wykonane przez właściciela pola w dniu jego odnalezienia.
Cały agrosymbol został przy pomocy właściciela wiernie odtworzony na szkicu. Jego wymiary przedstawiono poniżej:


Zdjęcie 04 – Kształt i wymiary agrosymbolu.


Oględziny pozostałych po piktogramie śladów, wskazują na jego bardzo precyzyjne wykonanie. Mówią o tym także bezpośredni świadkowie znaleziska. Mimo, skoszonego pola, bardzo dobrze zachowały się ślady piktogramu. Można na ich podstawie stwierdzić, że pszenica nie wykazuje śladów złamań i wyrwań.


Zdjęcie 05 – Widok pozostałości po agrosymbolu.


W obrębie śladu wykonano pomiary śladu licznikiem GM oraz kontrolę za pomocą kompasu. Anomalii nie stwierdzono. Nie stwierdzono innych anomalii w rodzaju zaburzeń pracy urządzeń elektronicznych. Nie stwierdzono też zmian stanów psychofizycznych ludzi i zwierząt w śladzie oraz w terenie, zarówno podczas pomiarów jak i w okresie, w którym piktogram mógł powstać.
Właściciel pola p. Bekas wspomina o obserwowanym przez siebie zjawisku świetlnym w nocy z 14.08 na 15.08 około godz. 2 – 2.30. Noc była ciepła i pogodna, widać było gwiazdy. Zjawisko obserwował w miejscu, w którym później odnaleziono agrosymbol. Polegało ono na jednorazowym mignięciu ostrego czerwonego światła, które omiotło jego pole. Źródło światła nie było widoczne. Błysk ten kojarzy się świadkowi ze światłem alarmowym straży pożarnej lub pogotowia. Miejsce obserwacji przedstawia zdjęcie 02.
Usytuowanie piktogramu było specyficzne. Znajdował się on na szczycie wzniesienia i nie jest możliwe aby można było go zobaczyć patrząc na wzniesienie z okolicznych miejsc.
Przeprowadzone rozpoznanie, posiadane informacje oraz oględziny miejsca nie pozwalają w żaden sposób jednoznacznie ustalić anomalne lub naturalne pochodzenie agrosymbolu.


Po raz kolejny zagadka piktogramów wymknęła się możliwościom jej poznania… Zatem do zobaczenia za rok…Z.Świerkowski, 28.08.2005.
Podziel się wiadomością: