Benedyktyńskie święto Mogilna

Pod patronatem „Pomorskiej”


W Mogilnie już po raz ósmy, a w nowej formule po raz drugi obchodzono Dni Benedyktyńskie jako święta Mogilna.Obfitujące w różnorodne atrakcje obchody zainaugurowano w piątek uroczystą akademią w kinie „Wawrzyn”. Podczas akademii burmistrz Jacek Kraśny wręczył dziewięciu wyróżniającym się osobom statuetki wraz z dyplomem „Za zasługi dla miasta i gminy”. W kategorii „Działacz – społecznik” wyróżnienia otrzymalli: Grzegorz Wojciechowski z Mogilna, Halina Gajewicz, sołtys Kwieciszewa, Małgorzata Małecka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasza przyszłoś?” w Żabnie; w kategorii „Przedsiębiorca”: Zbigniew Szczęsny, właściciel przedsiebiorstwa ZbychPol-Mobet, Władysław Widomski przedsiębiorca, rolnik i działacz społeczny, Marian Manuszewski, właściciel 70-hektarowego gospodarstwa w Strzelcach, Józef Pawela, właściciel 55-hektarowego gospodarstwa w Wylatowie; w kategorii „Mogilnianin na świecie”: Barbara Piwarska, urodzona w Mogilnie artystka, malarka, grafik, twórca instalacji i heppeningów: Edward Szymański, minister w kancelarii prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Uhonorowani zostali również laureaci II edycji konkursu na pracę związaną z klasztorem mogileńskim. Za pracę magisterką o tym obiekcie nagrodą otrzymała Małgorzata Radtke z Mogilna. Za publikacje dziennikarskie nagrody otrzymali: Dominik Sowa z Radia Gdańsk, Anna Kopras-Fijołek z Jarocina, Piotr Kalinowski z Radziejowa, Beata Bazan-Bagrowska z Bolesławia. Uroczystoś? okrasiło „Misterium o mnichach mogileńskich”, przygotowane przez Marię Bleję oraz koncert kwartetu smyczkowego „Conbrio” z Bydgoszczy. W sobotę podczas festynu nad Jeziorem Mogileńskim prezentowali się twórcy ludowi, gospodynie wiejskie serwowały napoje i dania regionalne. Można było zjeś? pajdę wiejskiego chleba ze smalcem lub z masłem. Wystąpiły zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych z Mogilnem gmin – „Mali Zgrabianie” z Istebnej, „Zbójnice” z Poronina, „Trzebiatowiacy” i „Bez posagu” z Trzebiatowa. Swymi tańcami porywały publicznoś? „Parbat” i „Parbat II” z Mogileńskiego Domu Kultury. Niezwykłą sprawnością wykazali się uczestnicy grupy brazylijskiej sztuki walki „Capoeira” z Gniezna. W godzinach popołudniowo- wieczornych zabawiały coraz liczniej przybywającą publicznoś? grupy rokowe „9/11” i „Run, Run, Run”z MDK. Gwiazdą wieczoru była renomowana grupa „Gang Olsena”. Benedyktyński festyn w Mogilnie przez blisko 4 godziny relacjonował program 3 telewizji w Bydgoszczy.


Świąteczne sobotnie wydarzenia zakończyły rozważania w wirydarzu mogileńskiego klasztoru, „Przed Jutrznią”, w ramach których nastąpiło otwarcie galerii „Monasterium”. Swe malarskie prace zatytułowane „Ku światłu” wystawił Jerzy Puciata, który zafascynowany miejscem rozważa objęcie galerii opieką artystyczną. Niedzielne uroczystości, podkreślały religijny i duchowy wymiar świąt. Odbyła się msza za Mogilno i jego mieszkańców celebrowana przez opata tynieckiego o. Bernarda Sawickiego, który również wyglosił homilię. Szczególnym wydarzeniem, które zgromadziło liczne grono uczestników była promocja kolejnej książki ks. Andrzeja Panasiuka pt. „Sercem odmierzane”. Mogileńskie Dni Benedyktyńskie zamknął koncert muzyki bałkańskiej w wykonaniu zespołu „Caci Vorba” oraz Misterium o mnichach mogileńskich”.


Gazeta POMORSKA

Bazyli Wyściełło

11 Lipca 2006

Podziel się wiadomością: