Klęska suszy

Kujawsko-pomorskie jest jednym z województw, które najbardziej dotknęła klęska suszy. W kolejnych gminach powstają komisje szacujące straty. Z każdym słonecznym dniem zmniejszają się szanse na zadowalające plony.


Złociste zboże – jak zawsze malownicze. Cóż z tego – mówią rolnicy, skoro częś? kłosów jest pusta. Kujawy i Pomorze dotknęła klęska suszy, straty należą do największych w Polsce.


Straty dotyczą niemal wszystkich upraw. Niższe plony buraka cukrowego, zbóż czy kukurydzy są pewne w wielu gminach województwa. Klęska suszy nęka kujawsko-pomorskie od ośmiu lat. Coraz częściej żyzne ziemie zamieniają się w stepy. W tym roku upał nieco oszczędził wybrane rejony: przez Gościeradz niedawno przeszła burza, ale to ciągle za mało.


Do wojewody codziennie trafiają pisma z prośbą o pomoc. Już czterdzieści gmin wystąpiło z wnioskiem o utworzenie lokalnych komisji, które szacują straty. Wniosków z każdą godziną jest więcej.


Rolnicy będą mogli otrzyma? kredyty preferencyjne. Inne formy pomocy zależą od strat, które ostatecznie określą komisje. Wyniki ich pracy poznamy za kilka tygodni.


Źródło: TVP 3


M. Kokocińska

Podziel się wiadomością: