Wylatowo, czyli bitwa kujawsko-wielkopolska

Komentarz tygodnia


Wieś licząca 600 mieszkańców, położona w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim – tyle na temat Wylatowa można wyczyta? w internetowej encyklopedii. Sprawa wydawa? by się mogła jasna – z Wielkopolską ta miejscowoś? nie ma nic wspólnego. W rzeczywistości jednak, nic tu proste nie jest.


Wszystko jednak zależy od kontekstu. A kontekst jest taki, że latem Wylatowo staje się – czego już nikt w internetowej encyklopedii nie dopisał – najbardziej znaną wioską w Polsce. Wszystko za sprawą pojawiających się tam w każde wakacje, nieprzerwanie od 2001 r., tajemniczych piktogramów. Bywało – jak chociażby w 2003 r., kiedy kręgi były naprawdę ogromne i piękne – że Wylatowo było najbardziej znaną wioską na świecie. Oficjalna strona internetowa miejscowości (www.wylatowo.pl) odnotowywała po osiem tysięcy wejś? na dobę, a na nocleg w obrębie kilkunastu kilometrów nie było szans. I wtedy się zaczynało… Kiedy burmistrz Mogilna zobaczył w jednym z tygodników wielki tytuł na okładce „Kosmiczne jaja pod Gnieznem”, po prostu się wściekł. I to – uwaga – nie o kosmiczne jaja, tylko o Gniezno! Bo z jakiej racji ktoś ma żerowa? na sukcesie miejscowości z jego gminy, w dodatku kiedy ten ktoś jest z innego województwa. – By? może Wylatowo jest wasze, ale piktogramy już nasze! – odpowiadali ufolodzy z Wielkopolski. I też mieli rację, bo pola, na których pojawiają się kręgi, są już za granicą woj. kujawsko-pomorskiego, czyli w Wielkopolsce.


Wojna trwa i dopóki wszyscy traktują ją w kategoriach żartów, jest całkiem sympatycznie. A kiedy się skończy? Kiedy piktogramy przestaną się pojawia? równie tajemniczo, jak zaczęły…


Źródło: Gazeta WYBORCZA
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36031,3469601.html#dalej
Michał Kopiński, 07-07-2006

Podziel się wiadomością: