Raport z badania agroznaku- Wysoka Głogowska 2006


RAPORT Z PRZEPROWADZONYCH BADAń PIKTOGRAMU W WYSOKIEJ GŁOGOWSKIEJ 3 SIERPNIA 2006 ROKU


Wykonał: Koordynator Badań UFO na terenie Podkarpacia Arkadiusz Miazga


1.Informacje o odkrytym piktogramie


O piktogramie dowiedziałem się od Roberta Leśniakiewicza z Centrum Badań Zjawisk Anomalnych, który po godzinie 22:30 poinformował mnie iż w miejscowości Wysoka Głogowska na Podkarpaciu pojawił się piktogram w owsie. Dzień potem rano ukazał się artykuł w prasie lokalnej NOWINY gdzie wspomniano krótko o jego fakcie. Należy wspomnie? iż NOWINY nie poinformowały mnie dostatecznie szybko abym mógł zbada? powstały piktogram co zapewne odbiło się gorszym stanem samego piktogramu podczas naszej wizyty!


2. Usytuowanie Agroznaku


Piktogram znajduje się w miejscowości Wysoka Głogowska w kierunku północno wschodnim od Rzeszowa blisko portu lotniczego w Jasionce. Agroznak usytuowany jest na niewielkim polu owsa należącym do państwa Bułaś. W odległości około 350 m w kierunku północnym znajduje się wojskowa stacja radiolokacyjna z niewielką jednostką oddaloną o około 700 m dalej. W kierunku wschodnim około 100 m od piktogramu przebiega linia średniego napięcia która następnie przebiega pod ziemią w kierunku stacji radiolokacyjnej. W najbliższej okolicy nie ma żadnych domów a jedynie same pola uprawne.
3. Przebieg odkrycia piktogramu


W dniu 31 lipca 2006 roku około godziny 19:00 kombajnista koszący pole swojej sąsiadki zauważył z wysokości kombajnu dziwne wygniecione znaki które wzbudziły jego ciekawoś?. Właściciele pola zawiadomili gazetę NOWINY oraz regionalnąTV -3 Rzeszów która niestety nie wykazała żadnego zainteresowania niestety skwitowała ze to pewnie dzieci deska zrobiły ! Z ustnych relacji kombajnisty oraz osób które były pierwsze w piktogramie wynika iż nie było żadnych ścieżek dojściowych wydeptanych przez ludzi mimo że od polnej drogi dzieliło jedynie około 15 metrów.


4. Wizja lokalna


W dniu 3 sierpnia o godzinie 6:30 wraz ze znajomym dziennikarzem (Dziennik Polski) Piotrem Subikiem i innym znajomym zainteresowanym fenomenem UFO wyjechaliśmy z Ropczyc docierając na miejsce po około godzinie. W Wysokiej Głogowskiej po rozpytaniu osób dotarliśmy do gospodarza pola pani Marii Bułaś która opowiedziała nam okoliczności odnalezienia piktogramu oraz pojechała z nami aby nam wszystko dokładnie pokaza?. Tak jak przypuszczaliśmy wizyta po ponad dwóch dniach od odnalezienia piktogramu udowodniła iż agroznak był w 50 % zadeptany przez wielu ciekawskich. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się można było wyciągną? maksimum istotnych informacji o autentyczności lub fałszerstwie znaku.


– Pomiar wielkości piktogramu


Piktogram leży na osi Az =75 º NE – Az 255º WS w linii prostej znajdują się trzy kręgi z których dwa są połączone korytarzem. Pierwszy krąg który jest elipsą wynosi 5,20 m na 5,50 m od niego odchodzi w kierunku największego kręgu szeroki korytarz na 2,50 m i długi na 6 metrów. Największy krąg który także jak reszta jest elipsą wynosi 9,70 m na 9,60 m trzeci krąg oddalony i nie połączony z największym znajduje się 7 m w kierunku południowo – zachodnim. Całkowita długoś? piktogramu to 33,10 m


– Sposób ułożenia kłosów


Wszystkie trzy kręgi maja ułożenie kłosów prawoskrętne natomiast korytarz ma ułożone kłosy w kierunku mniejszego kręgu dało się zauważy? iż owies splata się ze sobą niczym warkocze, po prawej stronie korytarza w kierunku NE kłosy około 30 cm od krawędzi ułożone były nie w stronę mniejszego kręgu a w stronę krawędzi zupełnie odwrotnie niestety dwa dni po odkryciu było to już doś? zniszczone. Oprócz owsa trawa rosnąca w kręgach także była ułożona prawoskrętnie.


– Anomalie kłosów i innych roślin


Gruntownie przebadane kręgi nie przyniosły spodziewanych efektów w postaci odnalezienia wydłużonych i zagiętych kolanek, tzw otworów w kolankach kłosów czy innych zmian. Kłosy owsa były w większości złamane na wysokości około 2-3 cm niektóre jednak nie były złamane lecz ugięte nad sama ziemią ! W największym kręgu znalazłem trzy uschłe osty około 40 cm wysokości uschnięcie było jednak spowodowane przez opryski w innych częściach tego pola również było wida? podobne osty. Co najważniejsze osty w kręgu nie BYŁY położone razem z kłosami owsa co jest zastanawiające z perspektywy teorii sfałszowania piktogramu ponieważ gniotąc deską kłosy nie sposób nie ominą? ostów czy w innym wypadku kłosów ale o tym za chwilę ? Osty nie były złamane mimo iż reszta kłosów i trawy była ułożona tuż przy ziemi.Następną anomalią było odnalezienie w najmniejszym kręgu 4,80 na 4,90 m kilku nie naruszonych stojących kłosów około 20-30 cm od krawędzi kręgu mimo iż z dwóch stron kłosy były położone, wykonanie tego deską jest mało prawdopodobne.
W tym samym kręgu w samym środku znaleźliśmy drugą ciekawostkę roślinę ‘’polny kwiat’’ był w dziwny sposób wykręcony wprawdzie właściciel wspomniał ze wykonywał oprysk i to mogło by? tego skutkiem ? Aby to potwierdzi? potrzeba opinię eksperta w tej dziedzinie.
– Analiza gleby pod kłosami


Bardzo istotną sprawą w celu potwierdzenia autentyczności piktogramu lub jego mistyfikacji jest dokładne sprawdzenie gleby pod kłosami. W 50 % piktogram był zadeptany jednak z doświadczenia wiem iż obrzeza kręgów mimo zadeptania w innych miejscach mogą da? bardzo ważne i istotne szczegóły i tak też było w Wysokiej Głogowskiej. W każdym kręgu obrzeża były w stanie nie naruszonym tam ludzie stają najmniej ponieważ jest to odległoś? do około 50 cm od krawędzi. Udało się potwierdzi? iż pod kłosami owsa znajdowały się duże grudki ziemi które nie były uszkodzone żadną siłą mechaniczną, oprócz grudek ziemi występowały mniejsze i większe kamienie oraz kości polnych zwierząt który nie były wbite w ziemię pod wpływem jakiego nacisku. Często na kamieniach czy grudkach ziemi kłosy leżały nie zgniecione co dowodzi na to iż nie naciskała na nie żadna większa mechaniczna siła.
Jedna z grudek ziemi pod kłosami owsa

Koś? pod kłosami nie uszkodzona

Kamień pod kłosami z boku kawałek widocznej grudy ziemi


– Pomiary promieniowania gamma


W celu wykrycia ewentualnego podwyższonego lub zaniżonego promieniowania gamma użyliśmy miernika do radioaktywności po przeprowadzeniu kilku pomiarów około 50 m od piktogramu ustaliliśmy iż tło dla tego terenu wynosi 10,3 µSv/h z kilkunastu pomiarów przeprowadzonych w piktogramie w każdym kręgu po trzy pomiary wyszły następujące wyniki:


Krąg 1 = 11,66 µSv/h


Krąg 2 = 12,66 µSv/h


Krąg 3 = 16,33 µSv/h


Korytarz = 6,05 µSv/h


Jak wida? jedynie w najmniejszym kręgu jest nieco wyższe promieniowanie gamma od tła dla tego terenu, by? może mogło by? większe (?) ale silna ulewa w nocy spłukała promieniowanie jonizujące w głąb ziemi.


– Inne pomiary


Przeprowadzono dodatkowo pomiary Ph gleby które były takie same wewnątrz oraz na zewnątrz piktogramu. Nie stwierdzono zaburzeń pola magnetycznego które przeprowadzono przy pomocy kompasu, miernik do promieniowania elektromagnetycznego również nie wykazał żadnych anomalii. Przeprowadziliśmy tez silnym magnezem próbę wyłapania drobnych 1 mm metalowych kuleczek które czasami są znajdowane w autentycznych piktogramach w tym wypadku nic takiego nie stwierdziliśmy.


– Obserwacje nieznanych zjawisk w rejonie piktogramu


W trakcie wizji w terenie udało się odnaleź? pewnego człowieka który w sobote 29 lipca 2006 będąc na polu i wykonując koszenie zboża zaobserwował jak twierdzi coś niezwykłego. Około godziny 14:00 w upalne popołudnie + 32 st.C przy bezwietrznej pogodzie zaobserwował z około 500 m dziwny ‘’pionowy jasny dym’’ który wirował w środku ? Zjawisko było doś? wysokie i zlokalizowane w okolicach pola gdzie odnaleziono piktogram. Obserwacja trwała doś? krótko około 1 minuty, a świadek po kolejnym nawrocie kombajnem stracił z oczu dziwny ‘’dym’’ jak się potem okazało nikt niczego nie palił w miejscu zauważenia dziwnego ‘’dymu’’. Czy był to zwyczajny dym z ogniska nie wiemy do końca ponieważ jak mówił świadek nie znalazł miejsca w którym mogło by by? cos palone, dodatkowo zdziwiło go to iż ten dym obracał się dookoła niczym trąba powietrzna, niestety nie potrafił poda? kierunku obrotu i innych dodatkowych szczegółów.


– Co mówi Wojsko


Razem z Piotrem udałem się do jednostki obok stacji radiolokacyjnej, po wstępnych oczekiwaniach wyszedł do nas porucznik który stwierdził że o piktogramie dowiedział się właśnie dziś a radary z tego co wie niczego nie zanotowały – dodał iż można spyta? też Sandomierz tam jest centrum koordynacji. Tak jak przypuszczaliśmy wojsko niczego nie powie chociaż nie koniecznie radary musiały cos wykry? ponieważ piktogram znajdował się bardzo blisko stacji a ta wykrywa w znacznie dalszych odległościach nieznane cele. Wizję w terenie zakończyliśmy po kilku godzinach mając pewne wnioski które przedstawie poniżej.


Na dzień dzisiejszy po wnikliwych Za i Przeciw wspólnie doszliśmy do wniosku kierując się dużą sceptycznością iż na 95 % piktogram w Wysokiej Głogowskiej może by? zaliczony do AUTENTYCZNYCH nie wykonany ręką ludzką przy pomocy deski i sznurka jak to często bywa z piktogramami które podrabiają ludzie. W tym przypadku wspomniane ‘’anomalie’’ pozwalają śmiało wysuną? wspomniany powyżej argument. Nie znaleźliśmy typowych śladów które można by przypisa? działaniu innych osób. Większoś? osób w tej miejscowości sądzi iż jest to dzieło pogody tak też twierdzi proboszcz parafii a wręcz odrzuca dzieło ludzi jak mówi jest to spokojna miejscowoś? ludzie mają co innego do roboty niż robienie kręgów. Zapewne wcześniejsze dotarcie do piktogramu umożliwiłoby jeszcze lepsze zweryfikowanie piktogramu. Warto doda? iż kilka km dalej w Łące również powstał piktogram w 2001 roku.


5. Rysunek piktogramu z wymiarami
6. Wpływ piktogramu na osoby przebywające i urządzenia


W dniu naszej wizyty przepytywaliśmy osoby przebywające w piktogramie czy doznały jakiś dziwnych dolegliwości związanych z ich zdrowiem jak zaburzenia krążenia, bóle głowy itp. Z pośród kilku osób nikt nie potwierdził nam tego faktu. Tuż po opuszczeniu piktogramu i udaniu się do miejscowego sklepiku autor raportu A.Miazga zauważył znaczne i nagłe pogorszenie swojego zdrowia. Miał wrażenie iż robi mu się bardzo słabo, przylały go zimne poty oraz odczuł bule w brzuchu trwało to około 15 minut stopniowo przechodząc jednak od tego czasu aż do godziny 23;00 był bardzo słaby można było stwierdzi? ‘’jakby ktoś wyssał mi wszystkie siły’’. Również Piotr Subik nieco później zaczął odczuwa? bóle w nerce co nigdy wcześniej mu się nie zdarzało dodatkowo w nocy pogorszyło się samopoczucie. Czy był to tylko przypadek nie związany z obecnością piktogramu a może było to wpływ promieniowania piktogramu na nasz organizm – zdarzenia tego typu są znane i nie można całkowicie tego wykluczy?. Tym bardziej iż pewien chłopiec zaobserwował nienormalną pracę swojej latarki którą ładował kilka godzin po wejściu wieczorem do piktogramu latarka po włączeniu i silnym błyśnięciu przestała funkcjonowa? ze względu na rozładowane akumulatory mimo iż wcześniej były naładowane. Podczas naszej pracy nie zanotowaliśmy nietypowych zachowa? telefonów komórkowych czy innych urządzeń pomiarowych


7. Dodatkowe obserwacje UFO z 28 – 29 lipca 2006 roku


Powyżej wspomniano o obserwacji ‘’dymu’’ z godziny popołudniowej na polach w Wysokiej Głogowskiej natomiast nieco wcześnie bo o godzinie 12:30 w Ropczycach miałem możliwoś? dokona? bardzo ciekawej obserwacji. Wychodząc na balkon zobaczyłem jakby ‘’balon’’ w kierunku wschodnim Az = 85 stopni w znacznej odległości na wysokości około 35 stopni nad horyzontem. W pierwszej chwili pomyślałem ze to balon ponieważ zjawisko miało kształt jakby ‘’grzyba’’ o jasnym kolorze które w oczach rosło i miało wielkoś? Księżyca w pełni. Wiedząc iż aparat cyfrowy leży na półce szybko pobiegłem po niego i zdążyłem sfotografowa? te dziwne zjawisko na dwóch zdjęciach w tym jedno w zoomie po chwili zjawisko rozpłynęło się w powietrzu. Cała obserwacja mogła trwa? około 20-25 sekund. Świadkiem obserwacji była również moja żona, która widziała końcówkę obserwacji. Zdecydowanie wykluczam pojawienie się chmury czy przelot samolotu najlepiej oddają ten fakt zdjęcia poniżej.
Zdjęcie wykonane jako pierwsze po lewej powiększenie zjawiska


Poniższe zdjęcie wykonano w zoomie 8 sekund później po wykonaniu drugiego zdjęcia „zjawisko” rozpłynęło się w powietrzu.
Interesujący kilka minutowy materiał video nagrał pewnie mieszkaniec Rzeszowa będąc u rodziny w Kupnie 28 lipca 2006 roku o godzinie 23:42. Kupno leży zaledwie około 20 km od Wysokiej Głogowskiej a zaobserwowane dwa jasne obiekty większe od gwiazd poruszał się właśnie w kierunku wschodnim czyli W.Głogowskiej. Co ciekawe oba obiekty leciały cały czas bardzo szybko z jednakową prędkością ułożone po ukosie. Poniżej dwa obiekty i gwiazda po prawej za cyfrą 7.
8. Krąg w Wysokiej Głogowskiej 30 lat temu


Podczas rozmów kombajnista który pierwszy odnalazł piktogram wspominał Piotrkowi Subikowi iż na tym samym polu około 30 lat temu ( 1976 rok) wraz ze swoim dziadkiem odnaleźli podobny pojedynczy krąg w zbożu jak w 2006 roku jednak dziadek stwierdził że to pewnie zwierzęta wykonały i nie zwracali większej uwagi na niego. Niestety nie dysponuję innymi informacjami na ten temat !


9. Kręgi w lesie


Podczas naszej wizyty w Wysokiej Głogowskiej przez przypadek poznaliśmy pewnego człowieka który opowiedzą nam ze jego znajomy kilka lat temu odnalazł jakieś kręgi w lesie. Wiadomoś? ta bardzo nas zainteresowała tym bardziej że świadek tego zdarzenia ma swój zakład stolarski wiec istniała możliwoś? iż go zastaniemy i porozmawiamy. Faktycznie po odnalezieniu świadka okazało się iż faktycznie widział trzy duże kręgi które odnalazł w małym młodniku. Do zdarzenia doszło w sierpniu 2000 roku, w późnych godzinach popołudniowych Pan Janusz wybrał się na borowiki do lasu obok drogi która przebiega w kierunku Głogowa Małopolskiego około 300 m od tej drogi idąc przez las natknął się na coś co bardzo go zdziwiło. W młodym młodniku w którym rosły niewielkie drzewa oraz porastały teren paprocie i trawy znajdowały się trzy duże około 8 metrowe kręgi ułożone w kształcie trójkąta w których małe drzewa i inna roślinnoś? była ‘’połamana’’ i zawirowana jak w kręgach zbożowych. Pan Jan poczuł ciarki na swoim ciele oraz strach który spowodował iż po chwili szybko wycofał się z tego miejsca nie przyglądając się dokładniej tym kręgom. Zjawisko tego typu jest pierwszy raz odnotowane w Polsce, należy zaznaczy? iż w lipcu-sierpniu 2000 roku powstały dwa piktogramy koło Rzeszowa oraz trzy wspomniane kręgi w lesie. W czasie wizji na miejscu zdarzenia nie odnaleźliśmy żadnych śladów z 2000 roku drzewa znacznie urosły chociaż było kilka miejsc w którym nic nie rosło ?
Droga która szedł świadek po lewej stronie były kręgi
Miejsce odnalezienia trzech kręgów. Usytuowanie kręgów w kształcie trójkąta


10. Załączniki


Notatki i artykuły prasowe Zdjęcia z badań w terenie oraz filmy


Koordynator Badań UFO na terenie Podkarpacia Arkadiusz Miazga – sierpień 200

Podziel się wiadomością: