Wolne miejsca na uczelniach technicznych

Po raz pierwszy w historii bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej jest ponad 500 wolnych miejsc. Nie jest to odosobniony przypadek. Podobnie ma się sytuacja we wszystkich uczelniach technicznych w kraju.


Nawet na najbardziej obleganych kierunkach są jeszcze wolne miejsca. W ATR zazwyczaj na telekomunikacji i elektronice było kilka chętnych na jedno miejsce, teraz uczelnia może przyją? jeszcze 30 osób na tym wydziale. Na innej uczelni technicznej w naszym regionie- Politechnice Poznańskiej także jest jeszcze około 500 wolnych miejsc. Dlaczego tak się dzieje?


Władze uczelni twierdzą, że wynika to głównie z braku obowiązkowej matematyki na maturze. Są także inne powody. Przede wszystkim wiele młodych osób decyduje się na prace za granicą. Rzecznik bydgoskiej ATR dr inż. Franciszek Bromberek twierdzi, że młodzi ludzie zapominają, że studia magisterskie trwają najwyżej 5 lat, a praca przynajmniej 7 razy tyle.


Sytuacja jest o tyle dziwna, że inżynierowie są coraz bardziej poszukiwani i co bardzo ważne doceniani. Ukończenie studiów technicznych umożliwia szybkie i łatwe znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.


Obydwie uczelnie prowadzą nabory uzupełniające. Nie zostało wiele czasu, gdyż termin składania dokumentów upływa już 1 września, jednak już mówi się o przedłużeniu terminu w ATR do 12 września.
Zachęcamy niezdecydowanych jeszcze tegorocznych maturzystów z Wylatowa i nie tylko do podjęcia studiów na tych uczelniach, a przyszłych maturzystów także do nauki przedmiotów ścisłych i składania dokumentów na uczelniach technicznych. Studia może i nie są bardzo łatwe, ale możliwe do przejścia przy odrobinie chęci. Iloś? włożonej pracy rekompensuje się możliwością szybkiego zatrudnienia oraz dobrego wynagrodzenia. Sytuacja jest dodatkowo korzystna ponieważ gospodarka rozwija się, powstaje coraz miejsc pracy dla inżynierów w naszym regionie (np. fabryka Sharp pod Toruniem). Trzeba pamięta?, że mieszkamy pomiędzy miastami, w których silnie rozwinięty jest przemysł: Poznaniem, Bydgoszczą i Toruniem oraz mniejszymi: Inowrocławiem oraz Gnieznem. Warto z tego skorzysta?!

Podziel się wiadomością: