Powstaną liczne atrakcje na Szlaku Piastowskim

Powiaty źniński i gnieźnieński, leżące na Szlaku Piastowskim opracowały wspólny projekt „Szlakiem Piastowskim- od gada, pradziada do Wenecji, Paryża i Rzymu”, który ma na celu uatrakcyjni? turystycznie region.


Powiaty zamierzają wyda? prawie 41,5 miliona złotych, z czego 85% ma by? pokryte z budżetu Unii Europejskiej. Za te pieniądze ma powsta? wiele ciekawych obiektów. Między innymi mają to by?: muzeum figur woskowych, w którym prezentowanoby 5 pierwszych władców Polski oraz inne postaci historyczne odwiedzające Gniezno oraz gród słowiański. Mają też by? zmodernizowane wszystkie ścieżki rowerowe oraz wybudowane centrum turystyki konnej.


Z kolei w powiecie żnińskim mają powsta? atrakcje, takie jak park jurajski, karczma w miejscowości Rzym w stylu karczmy Rzym z legendy o panu Twardowskim, w Paryżu ma staną? wieża Eiffle`a. Ma by? też wyremontowana kolejka wąskotorowa oraz zrekonstruowany kompleks zamkowy w Wenecji.


Wylatowo także leży na Szlaku Piastowskim. Może stanowi? jego jeden z istotniejszych elementów ze względu na swoją ciekawą historię, popularnoś? i atrakcyjne położenie geograficzne.


Inwestycje w Wylatowie mają szansę powsta? dzięki innemu projektowi. Już od dłuższego czasu trwają działania zmierzające do powstania stowarzyszenia „Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego”, do którego mają należe? gminy Mogilno, Strzelno, Dąbrowa, Jeziora Wielkie oraz Orchowo. W tej chwili trwają procedury sądowe, które mają oficjalnie zarejestrowa? stowarzyszenie.


Zrealizowano już I etap działalności, a mianowicie przeprowadzono szkolenia w gminach, przeprowadzono inwentaryzację zasobów gmin (plik pdf) oraz ankiety wśród mieszkańców (plik pdf).


Miejmy nadzieję, że nie zabraknie tak odważnych inwestycji jak w powiatach żnińskim i gnieźnieńskim, oraz że skorzysta na tym projekcie także Wylatowo.

Podziel się wiadomością: