Mars: odkryto slady wody?

Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecnoś? na powierzchni „Czerwonej Planety” wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia.

Zdjęcia zrobione przez sondę Mars Global Surveyer ukazują na ścianach jednego z kraterów na południowej półkuli Marsa dwie podłużne rysy powstałe w ciągu ostatnich siedmiu lat, prawdopodobnie w wyniku erozyjnej działalności cieków wodnych – poinformowali naukowcy po przeanalizowaniu przesłanych z kosmosu obrazów.

Do tej pory naukowcy dopuszczali istnienie na Marsie jedynie wody w stanie stałym, czyli w postaci lodu, zwłaszcza w okolicach biegunów planety, a także by? może w postaci pary, czyli w stanie lotnym. Niektórzy wskazywali też na ślady „geologiczne” w rzeźbie terenu planety, mogące wskazywa? na istnienie wody w poprzednich epokach.


Najnowsze odkrycie nieistniejących wcześniej śladów cieków wodnych, utworzonych przez wodę w stanie płynnym, byłoby ważnym znakiem przybliżającym możliwoś? istnienia na Marsie życia, które na naszej Ziemi, we wszelkich swych formach istnienia, nie potrafi oby? się bez wody.


„Szczerze mówiąc jest to »dymiący pistolet«, jeśli chodzi o wodę na Marsie” – ocenił jednoznaczną wagę tych śladów Kenneth Edget, uczestniczący w badaniach NASA profesor z Malin Space Science Systems w san Diego.


Analiza naukowców opiera się na porównaniu zdję? powierzchni Marsa sprzed siedmiu lat i obecnie. Poza rysami – ciekami wodnymi, wida? na nich również 20 nowych kraterów, powstałych w wyniku uderzeń meteorów w powierzchnię planety.Źródło: onet.pl


Podziel się wiadomością: