W nocy całkowite zaćmienie Księżyca!

W nocy z soboty na niedzielę będziemy mieli okazję do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca – poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


– Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca – wyjaśnia naukowiec.


Dodaje, że z dokładnie takim zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w nocy z 3 na 4 marca. Całe wydarzenie zacznie się o godzinie 21:16, gdy Księżyc zacznie wchodzić w półcień. Ta część spektaklu nie jest jednak efektowna, bo przejawia się tylko lekkim osłabieniem blasku Srebrnego Globu. Najciekawsze rzeczy zaczną się o 22:30, kiedy to tarcza naszego naturalnego satelity zacznie chować się w cień Ziemi. Pogrąży się ona w nim całkowicie o 23:44. Faza maksymalna wystąpi o 00:21, koniec zaćmienia całkowitego o 00:58, koniec zaćmienia częściowego o 2:12 a wyjście Księżyca z półcienia o 3:25.


– Pomimo późnej pory warto rzucić okiem na to zaćmienie, ponieważ warunki do jego obserwacji będą wyjątkowo dobre. W fazie maksymalnej Księżyc będzie znajdował się wysoko, ponad 40 stopni nad horyzontem – mówi Olech.


– Warto dodać, że do podziwiania zaćmienia nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, gdyż będzie ono doskonale widoczne gołym okiem. Do następnego zaćmienia widocznego z terytorium naszego kraju dojdzie 21 lutego 2008 roku. Wtedy warunki będą jednak gorsze, bo Księżyc zajdzie zanim zaćmienie się skończy – zachęca astronom.


Źródło: onet.pl

Podziel się wiadomością: