Jazda ze światłami: Bezpieczniej i drożej

Od wtorku kierowcy muszą jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę i cały rok. Nowy obowiązek uchwalono z inicjatywy posłów opozycji, ale rząd też jest zadowolony.


Ministerstwo Transportu ma nadzieję, że na drogach będzie bezpieczniej. Nieznacznie mogą też wzrosnąć dochody fiskusa.


-To ważne i przełomowe wydarzenie – ocenił wprowadzenie nowego obowiązku minister transportu Jerzy Polaczek na konferencji prasowej. -Nowy przepis może ocalić 300 osób rocznie – podkreślał, przypominając, że Polska ma jeden z najgorszych w UE wskaźników wypadków drogowych. Każdego roku na naszych drogach ginie w wypadkach ponad 5 tys. osób.


Według statystyk najwięcej wypadków w Polsce notuje się od czerwca do sierpnia, w okresie najlepszej widoczności. W tych miesiącach między godziną 14 a 19 dochodzi do jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych.


Po włączeniu reflektorów samochód jest lepiej widoczny w słoneczny dzień z większej odległości i łatwiej ocenić, z jaką jedzie prędkością. Włączone światła jeszcze bardziej wyróżniają samochody wpochmurny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy kolorem nadwozia auto zlewa się z otoczeniem.


Więcej na stronie: gazeta.pl

Podziel się wiadomością: