Kiedy słońce praży

Na trzy kąpieliska w powiecie mogileńskim w dwóch obowiązuje zakaz kąpieli. Najczyściej jest w podtrzemeszeńskich Gołąbkach.


W powiecie mogileńskim zgłoszone do badań są trzy kąpieliska – Przyjezierze, Wiecanowo i Wylatowo. Aktualnie kąpać można się tylko w tym pierwszym.


Wszystko przez bakterie


W tej chwili stan wody w Przyjezierzu jest dobry. Natomiast w pozostałych dwóch woda nie nadaje się do kąpieli – mówi Mieczysław Czajkowski, szef mogileńskiej stacji sanitarnej.


Wody w obu jeziorach są zanieczyszczone bakteriologicznie. Mieczysław Czajkowski przyznaje, że może to być skutek deszczów. To z nimi do wód płyną zanieczyszczenia z pól i ścieki.


Czekamy na kolejne wyniki badań i myślę, że teraz będą one już dobre – usłyszeliśmy od inspektora.


Bez obaw można się też kąpać w Skorzęcinie. Jak dowiedzieliśmy się w gnieźnieńskim sanepidzie woda jest czysta. Co więcej z każdym sezonem coraz lepsza, bo ośrodek ma już kanalizację.


Najczystsza, natomiast jest woda w jeziorze w Gołąbkach. Jak nam powiedziano w stacji sanitarnej w Żninie (to jezioro podlega tej inspekcji) woda jest tu prawie przezroczysta.


Nie czekają na Jana


Pogodę mamy tak upalną, że miłośnicy kąpieli nie pamiętają o tradycji, która zakazywała wchodzenia do jezior przed Świętojankami. Inspektorzy sanitarni badają stan wód już od maja. Kąpieliska zgłoszone co dwa tygodnie, prowizoryczne („dzikie”) raz w miesiącu.


Źródło: Gazeta Pomorska

Podziel się wiadomością: