Gratka dla zainteresowanych ufologią

Poznańska Grupa ufologiczna ruszyła z nowym działem na swojej stronie internetowej. Będzie to z pewnością prawdziwa gratka dla zainteresowanych tematyką UFO.

 

Maszynopisy archiwum

Nowy dział nazwano „Archiwum”. Będą w nim zamieszczane materiały  dotyczące wszystkich obserwacji UFO z lat 1945-1980, jakie napotkano w literaturze. Materiały pochodzą z archiwum Zygfryda Świerkowskiego, które prowadzi od wielu lat.

Nasz serwis wspiera PGU pomocą przy przepisywaniu maszynopisów archiwum.

Materiały z archiwum można znaleźć tutaj…

 

O utworzeniu nowego działu na stronie Poznańskiej Grupy Ufologicznej Zygfryd Świerkowski pisze tak:

 

Przykładowa strona papierowego archiwum

„Kiedyś, przed wielu laty, ekscytowaliśmy się każdym doniesieniem. Docierały do nas setki tysięcy informacji o obserwacjach UFO już w latach 45, 50 i późniejszych, choć docierały z wielkimi trudami, które pamiętają już tylko nieliczni… Z trudem też powstawał katalog obserwacji, najpierw w mozolnie wypełnianych tabelach redagowanych wspólnie z Krzysztofem Piechotą, później w postaci tzw. wypisów. Tak rodził się przed laty pomysł skatalogowania wszystkich doniesień, do których można dotrzeć bez czasochłonnego wertowania książek. Dopiero po czasie uświadamialiśmy sobie, że to praca, która przerasta możliwości człowieka. Wydawało się, że era komputerów ułatwi to zadanie później. Lecz w dalszym ciągu zadanie (obecnie elektronicznego) skatalogowania obserwacji UFO jest praktycznie niemożliwe ponieważ tak jak 30 lat temu szacowało się liczbę obserwacji na 2-3 mln, dziś można śmiało powiedzieć, że są to już dziesiątki a może setki milionów obserwacji na całym świecie. Oczywiście wiele z nich to bzdury, mistyfikacje, celowa dezinformacja lub też niewłaściwe interpretacje. Tak samo wiele doniesień lat ubiegłych można już dziś identyfikować choćby jako efekty tajnych eksperymentów wojskowych. Lecz nie o wszystkich przypadkach można tak powiedzieć…


W dziale „Archiwum” prezentujemy doniesienia pochodzące z różnych źródeł bibliograficznych z lat 1945-1980. […]

 

Czemu ma to służyć? Myślę, że może stanowić w pewnym sensie materiał porównawczy oraz może uświadomić tym, którzy zaczynają i obecnie spotykają się z tym tematem, że zjawisko nie istnieje od dziś. Być może także uświadomieniu wszystkim zainteresowanym, że przez tak długi czas, ufologia zatoczyła krąg …i jest w punkcie wyjścia.
Jeśli chodzi o doniesienia, można byłoby oczywiście prościej – podać po prostu materiały źródłowe i na tym poprzestać. Ale niestety – materiałami źródłowymi są książki, po które nie bardzo się już sięga. Tym bardziej po książki, których już się obecnie nie kupi. Trudno, świat zmienia się, informacja jest teraz w formie elektronicznej i trzeba się w tym znaleźć. Jeśli umiera papier, niech chociaż przeżyje wiedza w nim zawarta.
Miłej lektury.”

Podziel się wiadomością: