Strzelno. Gratka dla pasjonatów historii

Strzelno to niewielkie, kilkutysięczne miasteczko na Kujawach, gdzieś pomiędzy Koninem a Inowrocławiem. Ma jednak taką „atrakcję”, że przyjeżdżają tu wycieczki z całej Polski oraz pasjonaci historii z całej Europy.

To dwie rzeźbione kolumny z XIII wieku, romańskie rarytasy w tutejszej bazylice – podobne można spotkać tylko w Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz bazylice św. Marka w Wenecji.

Na każdej z kolumn znajduje się po 18 figur ludzkich – kolumna z prawej przedstawia cnoty, z lewej – przywary (np. mężczyzna z mieczem oznacza zabójstwo, kobieta z długimi rozpuszczonymi włosami – pychę).

Nie wiadomo, czy bezcennemu zabytkowi udałoby się dotrwać do naszych czasów, gdyby kilkaset lat temu kolumn nie obmurowano cegłami. Dopiero w 1946 roku odkrył je profesor Zdzisław Kępiński w barokowych filarach.

Podobnie w ukryciu przechowały się do naszych czasów inne bezcenne detale bazyliki. Należą do nich m.in. barokowe malunki na konfesjonałach. Jeszcze dziesięć lat temu, jak mówi przewodnik oprowadzający po kościele – konfesjonały zamalowane były brązową farbą i nikt nie miał pojęcia, że coś się pod nią kryje.

Bezcennym zabytkiem jest także ołtarz Krzyża Świętego. Umieszczono na nim aż 658 relikwii; to absolutny rekord w Polsce. A jeśli do tego dodamy gotyckie rzeźby, cenny ołtarz główny (obecnie w konserwacji) – na pewno nie będziemy wycieczki do Strzelna żałować.

Tym bardziej, że w tym miasteczku znajdują się aż dwa romańskie kościoły. Ten ze słynnymi kolumnami, przyklejony do dawnych zabudowań klasztornych, to bazylika św. Trójcy (z zewnątrz nie wygląda na XII wiek, ponieważ fasadę przerobiono w baroku).

Obok na tym samym wzgórzu znajdziemy drugi – okrągły kościół pod wezwaniem św. Prokopa. To jedna z najstarszych (i największa) w Polsce romańskich rotund. Strzelińska różni się od pozostałych prostokątną, nie okrągłą absydą.

Przewodnik wskazuje jeszcze na najstarszą w Polsce drogę krzyżową, kolekcję rzeźb gotyckich i wiele innych bezcennych zabytków.

Na strzelińskim wzgórzu warto zwrócić uwagę także na okazałe kamienie, prawdopodobnie przedchrześcijańskie głazy kultowe. O jednym z nich mówi się, że to głaz św. Wojciecha. Według legendy, wóz świętego, przejeżdżając w okolicy, wjechał na kamień, a ten… ugiął się pod nim. Stąd podobno powstało w nim wgłębienie, które można oglądać do dzisiaj.

Zwiedzanie

Codziennie od 9 do 17, w niedziele od 13 do 17. Bilety do wszystkich obiektów 5 i 6 zł. Oprowadzanie przez miejscowego przewodnika 20 zł.

W okolicy można zobaczyć jeszcze

Kruszwicę (Mysia Wieża, romańska kolegiata), Mogilno (klasztor pobenedyktyński), Biskupin (muzeum archeologiczne), Wenecję (kolejka wąskotorowa), Gąsawę (drewniany kościół św. Mikołaja), Inowrocław (muzeum Jana Kasprowicza), Pakość (Kalwaria Pakoska), Lubostroń (zespół pałacowy).

A to ciekawe

Brama triumfalna w Ślesinie (między Koninem a Strzelnem) jest jedyną tego typu budowlą w Polsce. Powstała w 1812 roku, mieszkańcy zbudowali ją dla Napoleona. Niestety, cesarz podobno w drodze na Moskwę przez Ślesin nie przemaszerował i bramy nigdy nie zobaczył. Ale atrakcja  dla turystów pozostała do dzisiaj.

Źródło: Onet.pl

Podziel się wiadomością: