Mogilno – miasto z zabytkiem klasy zerowej

To liczące sobie już 610 lat miasto wabi nas sporą liczbą ciekawych miejsc, zabytków oraz innnych atrakcji.

Mogilno jest miastem położnym najbliżej Wylatowa, jednocześnie gminnym i powiatowym. Jego najciekawszym obiektem jest kościół św. Jana Apostoła z XI wieku z zespołem poklasztornym Benedyktynów. W ogrodzie klasztoru (wirydarzu) znajduje się studnia, jedna z najstarszych w Polsce wokół której odbywają się różne wydarzenia kulturalne . Klasztor jest zabytkiem klasy zerowej na liście UNESCO. Obecnie mieści się tu „Europejskie Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert”, którego pomieszczenia są wynajmowane, również w celach noclegowych.
Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tym klasztorze we wrześniu 2005 roku kręcono film pt. „Kto nigdy nie żył…” w reżyserii Andrzeja Seweryna, gdzie głównego bohatera grał Michał Zebrowski.

 

Kolejnym ciekawym obiektem Mogilna jest kościół farny z XII w. pod wezwaniem św. Jakuba Większego.
W centrum miasta znajdują się zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku, które tworzą ciekawą architekturę miasta. Wzrok przyciąga również zabytkowy ratusz, dawny budynek Banku Spółdzielczego i cmentarz wyznaniowy założony w 1816 roku.
Jedną z większych atrakcji Mogilna jest jezioro położone w samym centrum miasta, wraz z okalającym je parkiem. To idealne miejsce do rodzinnych spacerów o każdej porze roku.
W okresie letnim odbywają się tutaj koncerty dla miłośników każdego stylu muzycznego, od jazzu, przez rock po muzykę elektroniczną.
Latem można tu wypożyczyć rower wodny lub kajak by podziwiać uroki Mogilna z zupełnie innej perspektywy.
Przy brzegu Jeziora Mogileńskiego zacumowana jest barka, na której znajduje się lokal „Barka Cafe” – miejsce, które trzeba odwiedzić, z powodu ciepłej atmosfery i szerokiego asortymentu.
Więcej o Mogilnie: www.mogilno.pl
o kulturze i sztuce Mogilna: www.mogart.emiasto.com.pl
Podziel się wiadomością: