Badania pszenicy z piktogramu w Wylatowie

Kolejny etap badań dr. Szymańskiego agroglifów z Wylatowa

W artykule „Oni już tu są”, opublikowanym w miesięczniku  Nieznany  Świat  2007 nr 2, przedstawiłem m.in. wyniki badań wzrostu pszenicy zebranej w piktogramie na polu  p. Górnego w Wylatowie w 2005 roku. Tytułem wstępu zacytuję fragment tego artykułu :

 

„Testy biologiczne kiełkowania i wzrostu pszenicy rozpoczął mgr Adam Piekut, którego opracowanie na ten temat  Nieznany  Świat  wydrukował w numerze 11 z  2006 r. Z czasem dołączyłem do niego i za pośrednictwem internetu omawialiśmy i dyskutowaliśmy wyniki naszych eksperymentów. Uzgadnialiśmy też najrozmaitsze szczegóły metodyczno- techniczne. Przez trzy wiosenne miesiące 2006 roku każdy z nas wysiewał, mierzył, ważył oraz obliczał efekty wzrostu pszenicy zebranej z piktogramów, w porównaniu z tzw. próbką kontrolną, pobraną w pewnej odległości od nich. O ile rezultaty doświadczeń z pszenicą z 2004 roku były dość jednoznaczne (skomentowałem je w artykule „Brudny zielony palec” Nieznany Świat  2006 nr 2 ), wyniki badań nasion zebranych w 2005 roku bardzo nas zaskoczyły. To, o czym będę teraz pisał, dotyczy piktogramu, jaki powstał na polu p. Górnego 24 lipca 2005 – jedynego zresztą, jaki pojawił się w Wylatowie tamtego roku.
Zaczęło się od tego, iż Adam stwierdził, że nasiona „piktogramowe” słabiej kiełkują, a rośliny rosną wolniej w porównaniu z „kontrolnymi”, czyli zebranymi na tym samym polu, lecz z dala od agroformacji. Jednocześnie zapytał, co u mnie. Napisałem, zgodnie z prawdą, że moje wnioski są dokładnie przeciwne i właśnie w najnowszym wysiewie uzyskałem wzrost roślin „piktogramowych” ( P )  o 11,1 % większy niż „kontrolnych” ( K ) i to przy bardzo wysokim  poziomie istotności (alfa = 0,001)

 

Czytaj całość…


[679]pszenica_art_szymanski2008.pdf (0,57 MB)

Podziel się wiadomością: