Światowy dzień bez papierosa!

Ponad połowa dziewcząt i 62 proc. chłopców w wieku 15 lat pali albo próbowało palić papierosy. Problem uzależnienia nikotynowego wśród młodzieży narasta, dlatego w tym roku „Światowy Dzień bez Tytoniu” przebiega pod hasłem „Młodość Wolna od Papierosa”.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła, organizator kampanii propagującej modę na niepalenie przyznaje, że najlepszym sposobem na walkę z nałogiem jest przekonanie, szczególnie ludzi młodych, aby nie sięgali po papierosa.
Kampanii „Młodość Wolna od Papierosa” towarzyszą plakaty Andrzeja Pągowskiego. Po 14 latach wznowiony został kontrowersyjny plakat przedstawiający pośladki z papierosem zamiast twarzy chłopca. Powstał też nowy rysunek z głową dziewczynki i napisem „Papierosy są do dupy forever”. Artysta uważa, że aby zniechęcić do palenia, wszystkie środki są dozwolone.
W Polsce jest prawie 9 milionów palaczy. 80 procent z nich deklaruje, że chce zerwać z nałogiem. Dzisiejszy dzień jest do tego świetną okazją.

 foto_art/[742]papierosy01_190_245.jpg foto_art/[742]papierosy02_190_245.jpg
Oficjalne plakaty ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

 

Gdy rzucisz palenie to:


  • po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny,
  • po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi,
  • po 12 – 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla,
  • po kilku dniach powróci smak i węch,
  • po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc,
  • po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność,
  • po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

W dniu wczorajszym przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej i Straży Miejskiej odwiedzili lokalne puby i bary. Podczas wizyt mówili o szkodliwości palenia biernego, na jakie narażeni są pracownicy takich placówek oraz niepalący goście. Na miejscu pozostawili też materiały edukacyjne – plakaty i ulotki.

 

Podziel się wiadomością: