GMINA MOGILNO – Dożynki 7 września

Rolnicy z gminy Mogilno 7 września, w Marcinkowie będą dziękować za tegoroczne plony. Podczas dożynek odbędzie się występ zespołu Gang Marcela.

Gospodarzami dożynek są w tym roku mieszkańcy Marcinkowa. Jak już informowaliśmy obowiązki starościny pełnić będzie Elżbieta Mądra z Marcinkowa, a starosty Józef Pawela z Wylatowa.

 

Pani Elżbieta Mądra, z mężem, Grzegorzem, który starostą dożynek był cztery lata temu, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 ha. Hodują bydło mleczne i opasy, produkują też kukurydzę, zboża i buraki. Elżbieta Mądra aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich. Podczas dożynek w 2004 roku Grzegorz Mądry dostał dyplom wojewody kujawsko-pomorskiego dla wyróżniającego się rolnika.

 

Starosta dożynek Józef Pawela z Wylatowa z żoną Mirosławą prowadzi gospodarstwo o powierzchni 54 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną – zbóż, rzepaku, ziemniaków i buraków cukrowych oraz warzyw – cebuli i brokułów. Państwo Pawela mają też specjalistyczną uprawę owoców – truskawek i porzeczek. Józef Pawela w 2004 roku otrzymał Europejską Nagrodę Giovanni Marcora oraz tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw. Jest wiceprezesem Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

 

Tegoroczne dożynki rozpoczną się o godzinie 13.30 występem Mogileńskiej Orkiestry Dętej. Potem odbędzie się polowe nabożeństwo, a po nim rozpoczną się uroczystości obrzędu święta plonów oraz wręczenie wyróżnień dla rolników i producentów rolnych.

 

W trakcie dożynek odbędzie się szereg atrakcji. Odbędzie się między innymi wielobój sołectw, będą też się odbywały prezentacje stoisk sołeckich i Kół Gospodyń Wiejskich. Około godziny 18.00 rozpocznie się występ gwiazdy dożynek – zespołu „Gang Marcela”. Po występnie grupy rozpocznie się zabawa taneczna, a przygrywać będzie mogileński zespół „Vegas”.

 

Źródło: Gazeta POMORSKA

Podziel się wiadomością: