Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów

Gminę Mogilno w ogólnopolskim konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów” reprezentować będą panie: Małgorzata Małecka z Żabna, Ewa Stefańska, Kamila Kowalska, Halina Cyrok i Danuta Widomska z Kwieciszewa, Ewa Szarzyńska ze Strzelec, Cecylia Jaskulska z Wasielewka i Małgorzata Kujawska z Wylatowa.

Konkurs na najlepszy produkt żywnościowy organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego i Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Będą w nim oceniane oryginalne produkty regionalne wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami znane i cenione w okolicy – mówi Blandyna Lewandowska, przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Mogilnie, której w zeszłorocznej edycji tego konkursu pasztet z dzika zdobył wyróżnienie. – Produkty te muszą być związane z określonym obszarem geograficznym i charakteryzować się cechami szczególnymi, wyróżniającymi je z produktów ogólnodostępnych i produkowanych na szeroką skalę.

 

Zgłoszenia trzeba było przesłać do 1 sierpnia. Finał regionalny odbędzie się w Przysieku 20 września. Prezentacje połączone będą z degustacją. – Już czuję tremę – stwierdza Ewa Szarzyńska, która po raz pierwszy weźmie udział w takiej rywalizacji. – Zaprezentuję czarninę strzelecką. Mam nadzieję, że komisji konkursowej będzie smakować.

 

Na konkursie Małgorzata Małecka zaprezentuje kulebiak, Ewa Stefańska – ziemniaki z kapustą, Kamila Kowalska – smalec, Halina Cyrok – sernik, Danuta Widomska – kiełbasę wiejską, Ewa Szarzyńska – czarninę strzelecką, Cecylia Jaskulska – ser smażony, nalewkę i boczek faszerowany, Małgorzata Kujawska – chleb kujawski, nalewkę Babuni, śliwki i gruszki w occie. Trzymamy kciuki za nasze panie!


 

Źródło: mogilno.pl

Podziel się wiadomością: