Ile zapłacą rolnicy?

Najmniejszy podatek w regonie będą w 2009 roku płacić rolnicy z gminy Strzelno. Największy będą najprawdopodobniej płacić w gminie Dąbrowa.

Strzelno – złotówka podwyżki
Radni strzeleńscy przyjęli już uchwałę określającą wymiar podatku rolnego na przyszły rok. Stawka jaką uchwalili to 28 zł za kwintal żyta. Stawka jest najniższa w regionie. W stosunku do tego roku wzrosła o złotówkę. W 2007 roku wynosiła 26 zł za kwintal.

Nieco więcej będą płacić rolnicy z Jezior Wielkich. Tu podatek to 30 zł za kwintal. Dwa złote więcej to przyszłoroczna stawka dla rolników z gminy Mogilno.

– Od dwóch lat produkcja trzody chlewnej jest poniżej kosztów. Nie mógłbym spojrzeć w oczy rolnikom, gdybym na poprzedniej sesji głosował za podniesieniem diet, a teraz za podniesieniem podatku rolnego – stwierdził jeszcze przed głosowaniem Paweł Molenda.

Leszek Duszyński przypominał z kolei, że przed rokiem także radni nie zgodzili się na podniesienie podatków, ale podkreślali, że burmistrz nie powinien umarzać podatków. włodarz gminy zdecydował się jednak na umorzenie czwartej raty podatku i to wszystkim rolnikom. Przypomnijmy, że przed rokiem burmistrz zaproponował wzrost podatku do 44 zł za kwintal i naliczanie podatku procentowo w stosunku do ceny podawanej przez GUS. Tej propozycji nie przyjęli jednak radni.
Tak więc kolejny rok w gminie Mogilno podatek będzie wynosił 32 zł.

PSL mówi „nie”
To oznacza, że rolnik zapłaci 80 zł z hektara przeliczeniowego, czyli tyle samo co w tym roku. Burmistrz Leszek Duszyński zaproponował wzrost podatku, ale nie zgodzili się na to radni. Dodajmy, że negatywnie podwyżki zaopiniował Związek Kółek i Organizacji Rolniczych, który wskazuje, że sytuacja w rolnictwie jest znacznie gorsza niż przed rokiem. To samo mówią radni reprezentujący tereny wiejskie gminy. Dlatego PSL wnioskował, aby utrzymać podatek na obecnym poziomie. Ten wniosek większość radnych przyjęła.

W Dąbrowie dwa złote podwyżki?
Trzy złote więcej wynosi stawka przyjęta w gminie Trzemeszno. W czwartek o wysokości podatku rolnego zdecydują radni z Dąbrowy. Tu podatek będzie pewnie najwyższy – propozycja to 38 zł za kwintal żyta. W tym roku jest to 36 zł.

Źrodło: Gazeta Pomorska

Podziel się wiadomością: