Uważajmy na telefony komórkowe!

Roztargnienie, lekkomyślność i brak należytej dbałości o bezpieczeństwo szczególnie wartościowych rzeczy i przedmiotów, stwarzają potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży. Wszyscy musimy pamiętać o tym, że zachowując się w odpowiedni sposób możemy uniknąć utraty należących do nas rzeczy.

Wieczorem 15 września tego roku przed godziną 18:00 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie zgłosił się młody mieszkaniec Padniewka informując, że ktoś skradł mu telefon komórkowy nokia. Sytuacja miała miejsce cztery dni wcześniej na terenie Zespołu Szkół w Bielicach. Osiemnastoletni uczeń tej szkoły swój telefon pozostawił w nie zamkniętej szatni w kieszeni bluzy. Brak telefonu zauważył po godzinie 10:30, kiedy to wyszedł z szatni po zajęciach z wychowania fizycznego.

Nazajutrz, 16 września, mogileńscy policjanci dowiedzieli się o drugiej kradzieży na terenie tejże placówki, do której doszło dwa dni wcześniej. Przebieg wydarzeń był podobny do poprzedniego. Siedemnastolatek z Wylatowa telefon sony ericsson zostawił w kieszeni spodni. O godzinie 11:30 kiedy wrócił z zajęć wychowania fizycznego telefonu już nie było. O zdarzeniu poinformowała stróżów prawa matka ucznia.

Policjanci często przyjmują zgłoszenia kradzieży telefonów komórkowych. W wielu przypadkach dochodzi do nich na terenie szkoły. Łupem padają aparaty fabrycznie nowe, jak i te używane. Złodzieje stosują różne sposoby, aby niepostrzeżenie zabrać atrakcyjny dla nich telefon. Często sami właściciele poprzez swoje roztargnienie, lekkomyślność i brak należytej dbałości o bezpieczeństwo szczególnie wartościowych rzeczy i przedmiotów, stwarzają potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży.  Popularne wśród uczniów komórki zostawiane są bez żadnego nadzoru na ławkach szkolnych, w plecakach, w klasach i korytarzach, w odzieży pozostawionej w otwartej szatni czy na murawie boiska szkolnego. Wszyscy musimy pamiętać o tym, że zachowując się w odpowiedni sposób możemy uniknąć utraty należących do nas rzeczy.

Mogileńscy policjanci chcieliby podać kilka rad i wskazówek, jak najlepiej uchronić się przed kradzieżą telefonu komórkowego, nie tylko podczas pobytu w szkole, ale i w innych sytuacjach:

  1. Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub małowidocznym dla innych, ale zawsze przy sobie np. w zapiętej kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zapewne zachęci potencjalnego przestępcę do kradzieży.
  2. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: na ławce w klasie, w dostępnym dla wszystkich korytarzu, stołówce, na stoliku w lokalu, plecaku lub torebce czy w kurtce w szatni. Nie zostawiaj go w samochodzie w miejscu widocznym, bo sam przyciągasz włamywacza do swojego auta.
  3. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, np. sala gimnastyczna, boisko sportowe, basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp., upewnij się wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny, lub komu zaufanemu go przekazać.
  4. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim obcym, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego możliwościami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu, bo odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i osłabia czujność.
  5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi – spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, aby po rozmowie schować go w miejsce małowidoczne i trudnodostępne.
  6. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie. Rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.
  7. Jeśli zgubisz telefon albo zostanie on skradziony natychmiast powiadom o tym operatora, który zablokuje Twoje konto sieciowe. Pamiętaj o tym, bo pomaga to ograniczyć Twoje straty.
  8. Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły!

Pamiętaj również! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego. Niech dostarczy oryginalne pudełko, akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany. Porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce pod baterią. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż. Zachowaj szczególną ostrożność przy zakupach na targowisku czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które są pozbawione naklejki z numerem IMEI.

I jeszcze jedna uwaga! Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez policjantów zabrany!

Informację opracował:
Oficer Prasowy 
KPP w Mogilnie
podkom. Tomasz Rybczyński

Podziel się wiadomością: