AKCJA „CHOINKA”

Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia mogileńscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Leśnej podejmują działania na rzecz ograniczenia kradzieży choinek i drewna z lasu.

Akcja prewencyjna pod kryptonimem „Choinka” ruszyła w tym roku na terenie całego kraju 14 grudnia. Działania koordynowane są przez leśników i prowadzone między innymi we współpracy z Policją.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje żywe drzewka. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego wczoraj (16.12) specjalny patrol składający się z policjanta i strażnika leśnego od rana sprawdzał w Mogilnie stoiska z choinkami a przed południem wyruszył poza miasto na kontrole okolicznych kompleksów leśnych.

Dzielnicowy aspirant Mariusz Krzewiński (dzielnicowy Wylatowa, przyp. Wylatowo.pl) z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie i starszy strażnik leśny Waldemar Lesner,  p.o. Komendanta Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gołąbki, w mieście skontrolowali dokumenty sprzedawców potwierdzające legalność pochodzenia świątecznych drzewek. Patrolując dalej tereny leśne sprawdzili miejsca ewentualnego pozyskania drzewek oraz napotkane w lesie pojazdy i osoby przewożące drewno. Funkcjonariusze patrzyli również czy czasem kłusownicy nie zastawili pułapek i sideł na zwierzynę leśną. Podczas wczorajszych działań nie ujawniono żadnych nieprawidłowości, a na wszystkich sprawdzonych stoiskach sprzedawano choinki z legalnych hodowli.

„Chciałbym przypomnieć, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek oraz ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu grozi 500 złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Z roku na rok, dzięki naszym wspólnym działaniom i rosnącej świadomości społeczeństwa, ilość kradzieży choinek maleje” – mówi dzielnicowy Mariusz Krzewiński.

„Zdarza się, że wiele drzewek złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów, które następnie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają także inne rosnące w lesie gatunki roślin. Choinki można kupić legalnie w większości okolicznych nadleśnictw nawet już za 20 złotych, dlatego  przy możliwości zakupu świątecznego drzewka po takiej cenie nie opłaca się jego kradzież” – dodaje strażnik leśny Waldemar Lesner.

W tym roku Lasy Państwowe przygotowały do sprzedaży ok. 110 tys. sztuk świątecznych drzewek. Nie musimy się jednak martwić, że kupując żywą choinkę przyczyniamy się do wycinki lasów. Pozyskiwane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych. Koszt jednej choinki, w zależności od wysokości będzie zróżnicowany, począwszy od 20 zł.

Policjanci i strażnicy leśni już dziś zapowiadają kolejne wspólne kontrole.

Informację opracował:

Oficer Prasowy 
KPP w Mogilnie
podkom. Tomasz Rybczyński

Podziel się wiadomością: