Zmiana czasu na letni

W nocy z soboty na niedzielę (27-28 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. 28 marca przed świtem wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 2.00 na 3.00.

Czas letni, to czas lokalny przyjęty przez dany kraj dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o jedną godzinę w stosunku do czasu geograficznego. Zmiany czasu mają umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później w stosunku do czasu geograficznego.

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane jest rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2004 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego (Dziennik Ustaw Nr 45 z dnia 19 marca 2004 r., poz. 418). Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Źródło: Kalendarzswiat.pl

Podziel się wiadomością: