Pasy bezpieczeństwa i telefony komórkowe

Czy kierowcy stosują się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i zakazu używania telefonów komórkowych podczas jazdy? W ubiegły weekend sprawdzali to policjanci z powiatu mogileńskiego.

Akcję „Pasy bezpieczeństwa i telefony komórkowe” przeprowadziła mogileńska drogówka. Wynikała ona z ogólnopolskich działań na drogach. Policjanci kontrole pod tym kątem prowadzili przez 8 godzin w ubiegły piątek (13.08).

Okazało się, że na 86 skontrolowanych prawie 30 % (24 kierowców) jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. To wykroczenie „kosztowało” ich 100 złotych i 2 punkty karne. Lepiej wyglądało przestrzeganie zakazu używania telefonu komórkowego w czasie jazdy, bo mandat karny wynoszący zgodnie z taryfikatorem 200 złotych otrzymał tylko jeden kierowca.

„Podczas służby na drogach spotykamy się z różnymi opiniami i reakcjami kierowców. Niektórzy twierdzą, że korzystanie, bądź nie, z pasów bezpieczeństwa winno być indywidualną decyzją kierowcy czy pasażera. Spoglądając jednak na skutki zdarzeń drogowych i związane z nimi m.in. koszty leczenia osób, które doznały obrażeń, a których mogłyby uniknąć jadąc w pasach, opinie te są mało zasadne. Nie zapominajmy, że wysokie koszty leczenia rannych w wypadkach drogowych ponosimy wszyscy. Z badań specjalistów z różnych ośrodków zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz naszych doświadczeń wynika, że prawidłowo zapięte pasy chronią kierowcę i pasażerów przed dotkliwymi obrażeniami a nawet ratują życie.” – komentuje mł. asp. Marcin Nestorek z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie.
 

oficer prasowy
KPP w Mogilnie
podkom. Tomasz Rybczyński

Podziel się wiadomością: