Niezwykłe odkrycie w kościele

Podczas trwających od dłuższego czasu prac remontowych w kościele pw. Św. Piotra i Pawła odkryto podziemne korytarze.

Wejście do korytarzy znaleziono pod wschodnią nawą kościoła, płytko pod powierzchnią ziemi. Biegną w kierunku wschodnim, po czym rozgałęziają się na północ i na południe. Północny długi jest na 15 m, natomiast południowy ma ok. 30m długości.

Najprawdopodobniej nie jest to jednak ich ostateczna długość, gdyż zakończone są osuwiskami. W tej chwili nie jest znane ich pochodzenie i przeznaczenie. Przypominają sztolnie lub skalne wyrobiska. Szczególnie interesująca jest ich wielkość i wysokość. Na podstawie wstępnej analizy sposobu ich zabezpieczeń i zastosowanych materiałów szacuje sie, że powstały na początku XIIw.

Spodziewaliśmy się, że w końcu znajdziemy tutaj coś zaskakującego. Obecny kościół powstał na dość charakterystycznym wzgórzu. Podobne zazwyczaj wykorzystywano już w średniowieczu do budowy świątyń, a te często powstawały na miejscach świętych dla wcześniejszych kultur pogańskich- mówi dr Andrzej Aleksandrowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, kierujący pracami.

W ramach przeprowadzonych dotychczas prac zabezpieczono korytarze przed zawaleniem, zamontowano awaryjne oświetlenie i wykonano wstępną archiwizację i dokumentację odkrycia.

Wg wstępnych, nieoficjalnych informacji, dzięki odkryciu parafia może liczyć na wielokrotnie większe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, sięgające nawet 2 mln zł oraz dodatkowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.

Przypomnijmy, że i bez tego odkrycia nasz kościół stanowił dużą atrakcję pośród zabytków sakralnych… więcej tutaj

foto_art/[1292]IMG_2709_190_143.jpg foto_art/[1292]IMG_2717_190_136.jpg

 foto_art/[1292]IMG_2710_190_143.jpg foto_art/[1292]IMG_2707_143_190.jpg

Pierwsze fotografie odkrytych niedawno korytarzy

 

Podziel się wiadomością: