Wieża widokowa w Dusznie będzie odbudowana

Zaraz po spłonięciu wieży pojawiały się pytania, czy zostanie ona odbudowana. Przez kolejne miesiące nie było na to pytanie odpowiedzi. Do dzisiaj.

Zgliszcza po pożarze

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego – podczas głosowania autopoprawki do budżetu powiatu na rok 2012 – okazało się, że Zarząd Powiatu zapisał w budżecie 80 tys. zł na odbudowę wieży widokowej w Dusznie w gminie Trzemeszno. Jeśli powiat pozyska drugie 80 tys. zł wówczas wieża zostanie odbudowana, a turyści ponownie będą mogli „z góry” podziwiać piękno ziemi gnieźnieńskiej.

[…]

– Dlaczego Zarząd Powiatu zdecydował się na odbudowę wieży? – zapytaliśmy [redakcja PiastowskaKorona.pl] starostę. – Dlatego, że jest atrakcją turystyczną, która już jest wpisana od lat w powiecie gnieźnieńskim, lokowana w mapach, gdzieś wpisana w regionie wielkopolskim jako atrakcja. Myślę, że wyjątkowa na tyle, że nie każdy powiat, nie każdy region czymś takim może się pochwalić. A po drugie, w tym miejscu już od dziesięcioleci tego typu wieże były. Oczywiście one w różny sposób kończyły swoją żywotność. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby ta wieża została odbudowana przy współudziale środków zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego i przy współpracy z gminą Trzemeszno. I mam nadzieję, że doprowadzimy to do szczęśliwego końca, czyli do odbudowy – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński. – Ta odbudowa będzie możliwa, jeśli pozyskamy 50- procent środków zewnętrznych. To bowiem, co zabezpieczamy w budżecie powiatu to nie jest cała wartość tej inwestycji ale będziemy wnioskować do marszałka aby udało się to zrealizować – dodał.

Łączny koszt odbudowy to 180 tys. złotych.

Źródło: PiastowskaKorona.pl

 

Podziel się wiadomością: