Artykuł internauty Prawnuk

Ostatnimi czasy natknąłem się w Waszym serwisie na „Księgę adresową Polski” z roku 1928. Jest tam m.in. lista osób wykonująca poszczególne zawody w Wylatowie. Jedną z tych osób jest mój pradziad Józef Wiśniewski reprezentujący mleczarnie.

Pradziad prowadził również mleczarnie – filie w Słowikowie (gmina Mogilno), a kierownikiem tej mleczarni była moja babcia Kazimiera Wiśniewska. Od niej wiem następujące informacje. Prababka Anastazja Wiśniewska z domu Wojewoda wyszła za mąż w wieku 16 lat. Dzieliła ich różnica 10 lat. Mieli ośmioro dzieci. Mleczarnia w Wylatowie działała bardzo prężnie (to info z moich buszowań po Internecie) bo w 1930 roku była największą prywatna mleczarnia w powiecie Mogilno mając jeszcze filie w Słowikowie i w Izdbach, którą prowadziła Zofia Wiśniewska, córka Jóżefa.

Zatrudniał dużo osób, miał własny transport. Podczas II Wojny Światowej pradziadka faszyści chcieli wieszać na rynku w Wylatowie za pomoc partyzantom albo niezgodności w prowadzeniu mleczarni. Ostatecznie nie mając nikogo kto by prowadził mleczarnie (podobno sery i inne przeroby „szły „ prosto na front) darowano mu życie, a jego syna u którego pod łóżkiem znaleziono broń (duże ilości od partyzantów na przeczyszczenie, albo naprawę już dokładnie nie pamiętam) zabrano do więzienia, Gestapo. Dopiero Rosjanie wujka oswobodzili. Najprawdopodobniej miał na imię Edmund. Po wojnie pradziad został pierwszym burmistrzem Trzebiatowa. To takie krótkie informacje, ale niestety nic więcej poza drobnymi szczegółami nie wiem.

Gdzie mógłbym znaleźć bliższe informacje? Kto mógłby mi w tym pomóc? Czy są jakieś szczególowe książki o Wylatowie, dane z życia mieszkańców przed wojną? Czy w samym Wylatowie jeszcze żyją osoby które pamiętaja tamte czasy ? Niestety babcia już nie żyje, a także nie mogę liczyc na pomoc ze strony rodziny.

Rafał Eliszewski

Panie Rafale dziękujemy za te cenne i ciekawe informacje. Jednak na dzień dzisiejszy nie potrafimy pomóc. Szczegółowych książek o Wylatowie nie ma. Być może jest coś w „Studia z dziejów Ziemi Mogileńskiej”, książce wydanej w trzech tomach. Osoby mogące pomóc w tej sprawie, prosimy o kontakt lub informacje zaieszczone w formie komentarza.

Podziel się wiadomością: