Ostatnie dni tradycyjnej telewizji

W nocy z niedzieli na poniedziałek stracimy tradycyjny sygnał telewizyjny. To już ostatni dzwonek, by przygotować się do odbioru telewizji cyfrowej. Będziemy mieć więcej kanałów.

Jeśli mamy antenę satelitarną, płatną platformę cyfrową NC+ lub Cyfrowy Polsat, nie musimy się niczym martwić. Zmiana dotyczy tych, którzy odbierają sygnał za pomocą zwykłej anteny, np. siatkowej.

Trzeba przygotować się na odbiór telewizji cyfrowej. Wymiana anteny nie powinna być konieczna, nie trzeba też kupować nowego telewizora. Jeśli nasz odbiornik jest nowoczesny i ma wbudowany odbiornik MPEG -4 i dekoder DVB-T (można to sprawdzić w instrukcji), nie musimy robić nic. Właściciele starszych telewizorów muszą kupić zewnętrzny dekoder DVB-T. W sklepach RTV takie urządzenia kosztują ok. 80-150 zł.

Kanały cyfrowe w nowej telewizji są nadawane na tzw. multipleksach. Praktycznie w całym województwie odbieramy już multipleksy MUX-1 i MUX-2. Dzięki temu możemy bezpłatnie oglądać: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV5, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN, Puls, TV6 i Polsat Sport News.

Już w poniedziałek rano z masztu Trzeciewcu ma ruszyć nadawanie MUX-3. Pierwotnie multipleks miał być dostępny w naszym regionie dopiero w przyszłym roku, instytucje odpowiedzialne za cyfryzację telewizji przyspieszyły jednak prace. A to oznacza, że od nowego tygodnia obejrzymy za darmo także: TVP 1, TVP 2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka i bydgoską wersję TVP Info. Aby wzmocnić zasięg, sygnał multipleksu będzie nadawany także z innych masztów i tzw. stacji doświetlających – m.in. w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i spod Brodnicy.

Źródło: Gazeta.pl

Podziel się wiadomością: