Róża wiatrów ponownie na wieży w Dusznie

Niespełna rok po odbudowaniu punktu widokowego w Dusznie, na jej szczycie ponownie została zamontowana, wykonana z brązu róża wiatrów

foto_art/[1538]roza_wiatrow_190_117.jpg

Płaskorzeźba ma ułatwiać turystom orientację w terenie, wskazując kierunki, w których znajdują się dostrzegalne gołym okiem znane obiekty jak np. katedra w Gnieźnie, czy kominy elektrowni w Pątnowie koło Konina. Autorem odlewu o imponującej średnicy blisko 170 cm jest zakład Brązart z Pleszewa.

Przypomnijmy, że pierwotnie wykonanie rzeźby zapisane było w planach projektu „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim” realizowanego z udziałem środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2009 – 2011. Niestety krótko po jej zamontowaniu drewniana konstrukcja spłonęła, a znajdujący się na najwyższej platformie odlew uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku upadku oraz działania wysokich temperatur. W październiku 2012 roku nastąpiło ponowne otwarcie punktu widokowego, jednak dopiero teraz można powiedzieć, że w stu procentach udało się odtworzyć tą jedną z ciekawszych atrakcji Powiatu Gnieźnieńskiego.

Źródło: www.powiat-gniezno.pl/index.php5

Podziel się wiadomością: