J. Powidzkie – Powidz i Przybrodzin

Dość odległym od Wylatowa, ale za to największym, najlepiej zagospodarowanym i otoczonym ciekawymi obiektami jest J. Powidzkie.

Jezioro to znajduje się ok. 30 km od Wylatowa. Posiada dużą powierzchnię i długą linię brzegową. Dzięki temu jest jeziorem najpopularniejszym w naszym regionie wśród żeglarzy. Wokół niego znajduje się mnóstwo kąpielisk i przystani. Najpopularniejsze znajdują się w Powidzu i Przybrodzinie. Miejsca te są dobrze zagospodarowane, posiadają bogatą infrastrukturę (pomosty, boiska do siatkóki plażowej, bary, wypożyczalnie sprzętu z możliwością czartery jachtu itp) a  woda w jeziorze jest bardzo czysta.
Ponadto znajdują się tu liczne atrakcje. W Powidzu znajduje się pseudogotycki kościół z XIXw. pw. Św. Mikołaja. Tuż przy głównej plaży wznosi się licząca prawdopodobnie tysiąc lat góra zamkowa. Jest to pozostałość grodziska stożkowego, a w miejscu tym znajdował się zamek. Jego wysokość sięga 11m a podstawa mierzy 80x75m. Góra podobno zapada się co może świadczyć o istnieniu pod nią lochów zamkowych.
Ciekawie prezentuje się też powidzki rynek, na którym znajdują się drewniane figury Franciszka z Asyżu, świętych Floriana i Franciszka oraz Madonny na lwie.
Jednak chyba najciekawszym obiektem w Powidzu jest 33 baza lotnicza z pasem startowym o jednej z dłuższych płyt w Europie. Uważnie obserwując niebo można zauważyć najnowocześniejsze samoloty różnego typu, służące w Polsce i siłach NATO, także takie, których istnienia oficjalnie się nie potwierdza. Zobacz bazę lotniczą na zumi.pl klikając tutaj.
Wracając z Powidza do Wylatowa przejeżdża się przez Przybrodzin. Jest tutaj także dużo domków letniskowych, pól namiotowych i wypożyczalni sprzętu. Główna plaża znajduje się nad zatoką J. Powidzkiego. Atrakcją plaży jest znajdująca się na niej stacja kolejki wąskotorowej przyjeżdżającej z Gniezna.
Z pewnością warto przyjechać nad J. Powidzkie.
Podziel się wiadomością: