Do doliny rzeki Gąsawki

Trasa, mająca 65 km długości, przez Gołąbki do Gąsawki jest jedną z ciekawszych przyrodniczo tras.

Trasa prowadzi przez Nadleśnictwa Gołąbki, w pobliżu źródeł rzeki Gąsawki. Rozpoczyna się ona na Rynku w Wylatowie. Aby uniknąć ryzykownego przejazdu drogą krajową kierujemy się w stronę ulicy Chabskiej i tą, mniej ruchliwą drogą dojeżdżamy do Chabska. Tam skręcamy w lewo, w kierunku Poznania. Tuż przed dojazdem do drogi krajowej nr 15 i pomnika skręcamy w prawo w polną drogę i kierujemy się prosto. Po przejechaniu przez tory kolejowe naszym oczom ukazuje się rozwidlenie. Skręcamy w lewo, a następnie przed gospodarstwem w prawo, dalej cały czas prosto aż dojedziemy do drogi asfaltowej. Po dojechaniu do asfaltu skręcamy w lewo by dojechać do Wydartowa, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. W ten sposób dojeżdżamy do centralnej części wsi. Droga prowadzi w większości pod górę, podjeżdża na Wał Wydartowski, jednakże warto się trochę pomęczyć by ujrzeć malowniczość mijanych widoków.W Wydartowie po prawej stronie widzimy zjazd prowadzący do punktu widokowego w Dusznie, jednego z najwyższych punktów Wielkopolski,  oraz zabytkowy kościół murowany (fot. 1a). Po lewej stronie znajduje się zabytkowa kuźnia (fot.1b) z gniazdem bocianów na szczycie komina. My jednak na tym skrzyżowaniu jedziemy prosto.
Po kilku zakrętach i górkach zaczyna się długi zjazd w dół (fot. 2). Z tego miejsca rozciąga się widok na Trzemeszno oraz urokliwie położone jezioro Młynek. Podczas zjazdu  nie jest problemem przekroczenie 40km/h, należy jednak zachować ostrożność gdyż na końcu czeka ostry zakręt w prawo i stromy podjazd. Tuż przed podjazdem i zakrętem znajduje się zjazd w lewo polną drogą, która prowadzi do kąpieliska nad J. Młynek.  Po stromym podjeździe i kilku mniejszych górkach dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Kierzkowo – Kruchowo (fot. 3), tutaj musimy skręcić w prawo w kierunku Kruchowa, gdzie zaczyna się kolejny etap naszej wycieczki.
W Kruchowie jedziemy prosto mijając po prawej stronie piękny, choć nieco zaniedbany dwór z XVI wieku (fot. 4), a po lewej stronie jezioro Kruchowskie. Za podjazdem w Kruchowie znajduje się kolejne skrzyżowanie. Prosto można dojechać do Grabowa oraz kościoła w Kruchowie, jednak podążając naszą trasą skręcamy w prawo, w kierunku Mogilna.
Droga prowadzi przez równinne, rolnicze tereny, po nowym asfalcie. Przejeżdżamy przez wieś Powiadacze wyjątkowo piękną aleją czereśniową (fot. 5). Zaraz za wsią Powiadacze znajduje się niewielka wieś Ławki. Przejeżdżamy obok świetlicy wiejskiej imienia Hipolita Cegielskiego (fot. 6a), wielkiego przemysłowca urodzonego w tej wsi. W Ławkach na skrzyżowaniu (fot. 6b) jedziemy prosto. Droga w prawo prowadzi do Mogilna, natomiast skręcając w lewo można dojechać do domu rodzinnego Hipolita Cegielskiego. Tuż za wsią asfalt się kończy, a zaczyna bita droga z kamienia wapiennego. Wjeżdżamy w las. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym należy skręcić lekko w prawo. Niedaleko za skrzyżowaniem naszym oczom ukazuje się droga w prawo z oznakowaniem do plaży. Właśnie w nią skręcamy. Jadąc na wprost można dojechać do wsi Gołąbki, gdzie znaleźć można sklep, bar i kemping. Po skręceniu  prawo zaczyna się droga asfaltowa. Po lewej stronie znajduje się jezioro Przedwieśnia z popularnym kąpieliskiem (fot. 7). Kilkaset metrów za jeziorem pojawia się leśna droga oznakowana jako niebieski szlak rowerowy. Tutaj skręcamy z asfaltu w lewo. Zaczyna się ładna droga w lesie brzozowo świerkowym (fot.8). Po lewej stronie pojawia się znak prowadzący w lewo do Leśnictwa Jeziorka, należy się tu trzymać prawej strony oraz, pojawiających się od czasu do czasu, niebieskich oznakowań rowerowego szlaku.
Po prawej stronie naszym oczom ukazuje się J. Długie (fot. 9) z punktem czerpania wody. Dalej droga prowadzi przez las brzozowo – świerkowy (fot. 10) ze zniewalającym zapachem żywicy. Na wszystkich leśnych skrzyżowaniach kierujemy się prosto.
W końcu dojeżdżamy do asfaltu. Wjeżdżając na niego i kierując się lekko w prawo można dojechać do kolejnej wsi Gołąbki i Nadleśnictwa Gołąbki. Aby uniknąć jazdy asfaltem i trzymać się opisanej trasy należy skręcić w las w prawo i jechać cały czas prosto. Po przejechaniu ok. 1,5km dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Tutaj należy skręcamy w lewo. Droga prowadzi cały czas prze las, pojawiają się oznakowania żółtego szlaku pieszego. Droga prowadzi cały czas prosto aż do skrzyżowania z nadrzędną drogą Niestronno – Gołąbki. Tutaj także jedziemy prosto zgodnie ze znakiem „Leśnictwo Oćwieka”. Pojawiają się kolejne oznakowania niebieskiego szlaku rowerowego.
Na wszystkich skrzyżowaniach z leśnymi drogami jedziemy prosto trzymając się asfaltu (fot. 11a). Od czasu do czasu przecinamy leśne przecinki. W pewnym miejscu pojawia się leśna polana i droga asfaltowa skręca po łuku w prawo. Za łukiem po prawej stronie zaczyna się rezerwat źródeł rzeki Gąsawki. Miejsce warte zobaczenia, jednak tylko pieszo. Z rowerem nie ma możliwości się przedrzeć. Mijając po prawej stronie rezerwat źródeł Gąsawki po lewej stronie pojawia się leśna wieża obserwacyjna (fot. 11b).
W końcu dojeżdżamy do nadrzędnej drogi Mogilno – Gąsawa. Należy przejechać ją na wprost w kierunku Gąsawki (fot.12). Po przejechaniu 1,5–2km po prawej stronie na łuku w lewo znajduje się mały parking z zejściem w prawo. To początek ścieżki w dolinie Gąsawki. Chociaż ścieżka przeznaczona jest do przejścia pieszego bez większych problemów można przedostać się rowerem. Warto to zrobić. Czeka kilka ciekawych punktów oraz niesamowite widoki na dolinę i rozlewiska Gąsawki oraz malowniczą dziką przyrodę (fot. 13a-e).
Ścieżka kończy się przy kąpielisku nad J. Oćwieckim i kempingu u Holendrów w prawdziwie holenderskim stylu. To wspaniałe miejsce na odpoczynek po momentami ciężkiej, jednak zawsze interesującej trasy. Czeka tam sporo niespodzianek: Świat Bajek, Statua Wolności i inne atrakcje, a także chaty – scenografia z filmu „Stara baśń”, który był nagrywany w  tym miejscu (fot. 14a-f). Można tutaj odpocząć i coś zjeść lub wypić.
Wyjeżdżając z kempingu jedziemy w lewo, kontynuując wcześniejszy kierunek. Kilkadziesiąt metrów za kempingiem skręcamy w lewo na asfaltową drogę. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym byliśmy wcześniej. Tym razem należy skręcić w lewo, w kierunku Mogilna. Jest tutaj, we wsi Bełki, ostry zjazd w dół. Bez problemów można przekroczyć 60km/h, jednak za zjazdem czeka ciężki podjazd pod górę (fot. 15).
Dalej jedziemy cały czas główną drogą w kierunku Mogilna, skręcając w niestrojnie na skrzyżowaniach kolejno w prawo i w lewo. Za Niestronnem trafiamy na niespodziankę, ciekawe oznakowanie dróg do Czagańca (fot. 16).
Dojeżdżamy do wsi Wieniec z ładnym widokiem na jezioro. Za ostrym zakrętem w lewo jest kolejny szybki zjazd i za nim stromy podjazd. W Wieńcu po lewej stronie widzimy ładnie wyremontowany dworek.
Cały czas należy się trzymać głównej, asfaltowej drogi aż do wsi Padniewko. W jej centrum dojeżdżamy do drogi Mogilno – Huta Palędzia. Tutaj skręcamy w prawo w kierunku Palędzia i Huty Palędzkiej. Po przejechaniu kilkuset metrów, przed zjazdem w dół, skręcamy między gospodarstwami w lewo, w polną drogę. Prowadzi ona ok. 2km przez pola. Dojeżdżamy do skrzyżowania w Gozdawie. Na wprost widać zabudowania gospodarstwa agroturystycznego i hotelu. Zjeżdżamy na asfalt na wprost, mijając po lewej stronie hotel. Należy jechać cały czas prosto asfaltową drogą (czasami gorszej jakości).
Dojeżdżamy do wsi Chabsko, asfaltowa droga skręca gwałtownie w lewo i dalej przez tory. Należy jechać cały czas prosto asfaltem. Po lewej stronie mija się Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, za którym skręca się w prawo w bitą, wapniową drogę. Po kilkuset metrach kończy się ona na skrzyżowaniu dróg do Mogilna, Poznania i Wylatowa. Skręcamy do Wylatowa i jesteśmy u kresu podróży. Nasza trasa kończy się w tym samym miejscu gdzie się zaczęła. Wszystkie drogi prowadzą do Wylatowa 🙂
Podziel się wiadomością: