1 listopada bez procesji żałobnej na cmentarzu

Apel przewodniczącego konferencji Episkopatu Polski przed Uroczystością Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem.

W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zgodnie z poleceniem Ks. Prymasa nie będzie procesji żałobnej na cmentarzu, a Msze Św. w dniu 1 listopada odbywać się będą według porządku niedzielnego.

Źródło: parafia.wylatowo.pl

 

W Mogilnie ze względu na istniejące zagrożenie epidemiczne i obostrzenia sanitarne, Urząd Miejski w Mogilnie nie planuje organizować dodatkowych parkingów przy cmentarzu. Odwiedzający mogileńską nekropolię będą mogli skorzystać jedynie z istniejących miejsc parkingowych przy cmentarzu, ulicy Kościuszki, Urzędzie Miejskim w Mogilnie czy przy SP ZOZ. 1 listopada nie będzie również mszy świętej i procesji na cmentarzu. Prosimy o nie parkowanie pojazdów w bramach wjazdowych na cmentarz oraz na chodnikach.

Nie odkładajmy wizyty na grobach bliskich na 1 czy 2 listopada. W miarę możliwości, w związku z trudną sytuacją epidemiczną, zachęcamy do odwiedzin najbliższych już w ten weekend.

Udając się na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych wartościowych przedmiotów. Nie zostawiajmy bez nadzoru torebek z dokumentami i pieniędzmi. Pomimo pandemii, złodzieje są czujni. Szczególną uwagę zwracajmy również na dzieci, pamiętając, że winny być pod stałą i ścisłą opieką osób dorosłych.

Strażnicy miejscy w ramach akcji „Hiena” i „Znicz”, od 28 października do 3 listopada patrolować będą w godzinach wieczornych okolice mogileńskiego cmentarza, a także cmentarzy w Gębicach, Kwieciszewie oraz Wylatowie, zwracając szczególną uwagę na osoby niszczące nagrobki oraz kradnące wiązanki i znicze, a przede wszystkim na bezpieczeństwo pieszych i prawidłowe parkowanie pojazdów. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby nie doszło do kradzieży, aktów wandalizmu i abyście czuli się Państwo bezpieczni. Mam jednak nadzieję, że jak co roku możemy liczyć na owocną współpracę – mówi komendant straży miejskiej Mirosław Kuss.

Źródło: Mogilno.pl

Podziel się wiadomością: