Uwaga na oszustwa przy pomocy OLX oraz WhatsApp

Mogileńscy policjanci ostrzegają przed oszustwami, gdzie sprawcy wykorzystują platformę OLX oraz komunikator WhatsApp. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy możemy stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od czerwca tego roku mogileńscy policjanci odnotowali 5 zgłoszeń dotyczących oszustwa przy pomocy portalu OLX o raz aplikacji WhatsAPP. Pokrzywdzeni mieszkańcy naszego powiatu stracili w ten sposób ponad 7 tysięcy złotych.

Oszustwo zaczyna się od kontaktu rzekomego „kupca” z pokrzywdzonym, najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Po krótkiej grzecznościowej wymianie kilku zdań oszuści informują, że zdecydowali się na zakup. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty rzekomo po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł za swój towar szybko otrzymać pieniądze. Pamiętaj, że dane karty podaje się przy zakupach. Jeśli ktoś poda numer swojej karty w tego typu witrynie, to cyberprzestępca będzie mógł go użyć, by zrobić zakupy w naszym imieniu. Istnieje ryzyko, że albo opróżni nasze konto, albo wyczerpie cały limit kredytowy.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności blog.olx.pl/uwaga-na-phishing/

Pamiętaj!

Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.

Źródło: KPP w Mogilnie

Podziel się wiadomością: