Piktogram w Złotowie

13 czerwca dostaliśmy informację o pojawieniu się piktogramu we wsi Złotowo (25 km od Wylatowa) w powiecie żnińskim.









Wymiary piktogramu

Informacja dotarła od dziennikarza Gazety Pomorskiej, Dariusza Nawrockiego. Jak ustaliliśmy powstał on w pszenżycie najprawdopodobniej 12 czerwca.
Składa się on z koła o średnicy około 14 metrów, wewnątrz którego pozostało koło stojącego zboża o średnicy koło 0,7 m. Od koła, w kierunku wschodnim, znajduje się korytarz długości






Środek kręgu

10,5 m i szerokości 1,2 m. Na jego koncu znajduje się pierścień o średnicy wewnętrznej ponad 5 m. Po stronie zachodniej koła znajdują się trzy pierścienie o promieniu ok. 6 m, tworzące wzór jakby niesymetrycznych płatków. Co ciekawe środek jednego z „płatków” znajduje się metr od krawędzi koła, co jest rzadko spotykane w tego typu






Stojące rośliny

formacjach.
W kole i w korytarzach są pojedyncze stojące źdźbła, ale także całe stojące obszary. Wynika to z dużej sztywności roślin Jest to efekt trudny do osiągnęcia w przypadku wykonywania piktogramu przez ludzi.











Przygięte rośliny


Przy powierzchni gleby rośliny raczej są poprzyginane. Spotkano także dużo roślin połamanych, jednak może to być skutkiem zniszczeń wywołanych przez wcześniej oglądających piktogram ludzi. Przez północny „płatek” przebiega ścieżka technologiczna.










Połamane źdźbła


Jednak stwierdzono istnienie ważnej cechy mogącej świadczyć o ludzkim pochodzeniuowego znaku. Są to załamania występujące na stojących źdźbłach. W przypadku, gdy tak uszkodzone rośliny znajdują się blisko siebie, załamania są na tej samej wysokości. Uszkodzenia te najprawdopodobniej nie mogły być wywołane przez turystów, a doskonale można je wytłumaczyć użyciem deski do wykonania znaku.


Mimo wszystko nie wyjaśnia to jednoznacznie jego pochodzenia.

Podziel się wiadomością: