13 czerwca dostaliśmy informację o pojawieniu się piktogramu we wsi Złotowo (25 km od Wylatowa) w powiecie żnińskim.
Wymiary piktogramu |
Składa się on z koła o średnicy około 14 metrów, wewnątrz którego pozostało koło stojącego zboża o średnicy koło 0,7 m. Od koła, w kierunku wschodnim, znajduje się korytarz długości
Środek kręgu |
Stojące rośliny |
W kole i w korytarzach są pojedyncze stojące źdźbła, ale także całe stojące obszary. Wynika to z dużej sztywności roślin Jest to efekt trudny do osiągnęcia w przypadku wykonywania piktogramu przez ludzi.
Przy powierzchni gleby rośliny raczej są poprzyginane. Spotkano także dużo roślin połamanych, jednak może to być skutkiem zniszczeń wywołanych przez wcześniej oglądających piktogram ludzi. Przez północny „płatek” przebiega ścieżka technologiczna.
Jednak stwierdzono istnienie ważnej cechy mogącej świadczyć o ludzkim pochodzeniuowego znaku. Są to załamania występujące na stojących źdźbłach. W przypadku, gdy tak uszkodzone rośliny znajdują się blisko siebie, załamania są na tej samej wysokości. Uszkodzenia te najprawdopodobniej nie mogły być wywołane przez turystów, a doskonale można je wytłumaczyć użyciem deski do wykonania znaku.
Mimo wszystko nie wyjaśnia to jednoznacznie jego pochodzenia.