Naukowcy zapowiadają żywieniowy przełom. Twierdzą, że nauczyli się hodowa? pszenicę o dużo większych niż obecnie wartościach odżywczych.
Na łamach „Nature” specjaliści z Kalifornii dowodzą, że w procesie uprawy pszenicy przez tysiące lat zagubiono istotny gen. Dlatego w ziarnach spadła zawartoś? białka i mikroelementów, takich jak cynk i żelazo. Najnowsze prace pozwoliły na odnalezienie tego genu w dzikich odmianach pszenicy i ponowne wprowadzenie go do gatunków uprawnych.
Już w przyszłym roku na rynek powinna trafi? mąka z nowych, bardziej odżywczych odmian. Co ważne, ten sukces to owoc normalnego krzyżowania gatunków, a nie inżynierii genetycznej. Użycie nowej-starej pszenicy nie powinno więc budzi? kontrowersji.
Z najnowszych badań dowiadujemy się także, jak uprawia? pszenicę, by w pieczonych z niej produktach nie pojawiały się rakotwórcze akrylamidy. Wieści na ich temat zaalarmowały przed czterema laty opinię publiczną. Okazuje się teraz, że pszenica uprawiana na glebach bogatych w związki siarki powinna by? dla nas bezpieczna.
Źródło: interia.pl