Radni mogileńscy zgodzili się na utworzenie w przyszłorocznym budżecie gminy funduszu sołeckiego. Oznacza to, że każde sołectwo dostanie pieniądze na działalność.
Według nowego prawa gminy mogą tworzyć specjalny fundusz, czyli wyodrębnić w budżecie gminy pieniądze, którymi będą mogły dysponować sołectwa. Jak mówi ustawa pieniądze będą mogły być wydane „na realizację inicjatyw obywatelskich, będących przedsięwzięciami służącymi poprawie warunków życia mieszkańców wsi, zgodnych z zadaniami gminy”. Do przyjęcia uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w budżecie 2010 roku, namawiał radnych burmistrz Leszek Duszyński.
– Jeżdżąc po zebraniach wiejskich widać, że mieszkańcy chcą się aktywizować. Sołectwa się aktywizują – mówi burmistrz. – Niektóre gminy nie uchwalają funduszu, ale ja uważam, że warto.
Wielkość funduszu sołeckiego dla danej wsi będzie zależała od liczby mieszkańców. Im więcej ludzi mieszka w sołectwie, tym większy będzie fundusz dla danej wsi. Na razie jak podaje portal internetowy samorząd. infor.pl według obliczeń ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji w województwie kujawsko-pomorskim średnio na sołectwo fundusz może wynieść 10,4 tys. zł, a w Wielkopolsce 11,1 tys. zł.
Jak mówi burmistrz sposób naliczania funduszu na podstawie liczby mieszkańców może spowodować łączenie się sołectw.
– Im większa grupa, tym większy fundusz, może na przykład zniknąć podział na Ratowo i Strzelce.
Źródło: Gazeta POMORSKA
3 czerwca 2009