Podczas trwających od dłuższego czasu prac remontowych w kościele pw. Św. Piotra i Pawła odkryto podziemne korytarze.
Wejście do korytarzy znaleziono pod wschodnią nawą kościoła, płytko pod powierzchnią ziemi. Biegną w kierunku wschodnim, po czym rozgałęziają się na północ i na południe. Północny długi jest na 15 m, natomiast południowy ma ok. 30m długości.
Najprawdopodobniej nie jest to jednak ich ostateczna długość, gdyż zakończone są osuwiskami. W tej chwili nie jest znane ich pochodzenie i przeznaczenie. Przypominają sztolnie lub skalne wyrobiska. Szczególnie interesująca jest ich wielkość i wysokość. Na podstawie wstępnej analizy sposobu ich zabezpieczeń i zastosowanych materiałów szacuje sie, że powstały na początku XIIw.
– Spodziewaliśmy się, że w końcu znajdziemy tutaj coś zaskakującego. Obecny kościół powstał na dość charakterystycznym wzgórzu. Podobne zazwyczaj wykorzystywano już w średniowieczu do budowy świątyń, a te często powstawały na miejscach świętych dla wcześniejszych kultur pogańskich- mówi dr Andrzej Aleksandrowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, kierujący pracami.
W ramach przeprowadzonych dotychczas prac zabezpieczono korytarze przed zawaleniem, zamontowano awaryjne oświetlenie i wykonano wstępną archiwizację i dokumentację odkrycia.
Wg wstępnych, nieoficjalnych informacji, dzięki odkryciu parafia może liczyć na wielokrotnie większe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, sięgające nawet 2 mln zł oraz dodatkowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.
Przypomnijmy, że i bez tego odkrycia nasz kościół stanowił dużą atrakcję pośród zabytków sakralnych… więcej tutaj
Pierwsze fotografie odkrytych niedawno korytarzy |