Przybędzie elektrowni wiatrowych w Polsce

Do 2010 roku w Polsce mają powsta? elektrownie wiatrowe o łącznej mocy od 500 do 1000 MW, co oznacza inwestycje o wartości od 600 mln do 1,2 mld euro. Wybudowanie u nas fabryki turbin rozważa hiszpańska Gamesa – czytamy w „Rzeczpospolitej”.


Rynek elektrowni wiatrowych w Polsce na razie raczkuje. Dopiero otwarcie w czerwcu przez spółkę EEZ 50-megawatowej farmy wiatrowej w Tymieniu podwyższyło moce energetyki wiatrowej do 134 MW. Dla porównania w Niemczech stoją wiatraki o mocy ok. 20 tys. MW.


Według przedstawicieli branży w najbliższych trzech, czterech latach mają powsta? farmy wiatrowe o łącznej mocy od 500 MW do 1000 MW. Rząd założył, że będzie ich znacznie więcej – żeby lepiej wypełni? zobowiązania wobec Unii Europejskiej, w Polsce do 2010 r. powinny powsta? wiatraki o łącznej mocy 2000 MW, co oznacza inwestycje wartości minimum 2,4 mld euro. Te 2000 MW pozwoliłyby na wyprodukowanie w Polsce dwóch procent energii z wiatru.


Inwestycjami w energetykę wiatrową w Polsce zainteresowani są wszyscy liczący się światowi gracze: hiszpańska Iberdrola, japoński Mitsui, niemiecki E.On, hiszpańska Gamesa, firmy duńskie – wylicza dziennik. Iberdrola rusza właśnie z inwestycją w Łodygowie koło Iławy, gdzie zamierza postawi? wiatraki o mocy 40,5 MW. Kupiła też w 2005 r. spółkę MVV, która planowała zbudowanie farm o łącznej mocy 160 MW. Niemiecka firma Starke Wind ma plany inwestycyjne w województwie lubuskim.


„Jesteśmy w końcowej fazie przygotowania farm w Golicach, Rzepinie i Górzycy o łącznej mocy 150 MW. Ogółem w województwie lubuskim przygotowujemy projekty elektrowni wiatrowych o mocy 500 MW” – mówi prokurent firmy Starke Wind Polska Piotr Buchta.


Z kolei – pisze „Rzeczpospolita” – japońskie firmy Mitsui i J.Power w kooperacji z polskim Windpolem chcą zainwestowa? 70 mln euro w budowę dwóch farm w okolicy Słupska o mocy ok. 50 MW.


Źródło: onet.pl


Podziel się wiadomością: