Wszystkie żarówki w UE mają być energooszczędne

Wszystkie żarówki, nawet te oświetlające prywatne mieszkania obywateli państw Unii Europejskiej, muszą być zmienione na energooszczędne – zdecydowali przywódcy państw Unii Europejskiej w piątek na szczycie w Brukseli.


To jedna z metod, która ma zagwarantować zwiększenie wydajności energetycznej w UE. Polscy dyplomaci komentowali w kuluarach, że to jedna z najmniej korzystnych dla Polski, bo kosztownych, decyzji szczytu.


Główną, przyjętą już decyzją szczytu jest jednak zobowiązanie, by do roku 2020 20 proc. energii produkowanej w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych. Cel ma być wiążący, ale tak jak chciała Polska ciężar realizacji zobowiązania będzie mniejszy dla państw, które startują z gorszej pozycji. W Polsce udział energii odnawialnej stanowi obecnie tylko 3,9 proc.


Przywódcy państw „27” UE, którzy od czwartku zastanawiali się na szczycie jak zmniejszyć zużycie energii w UE i chronić środowisko przed negatywnymi skutkami brudnych technologii energetycznych, zobowiązali Komisję Europejską, by bardzo szybko przedstawiła propozycje legislacji w sprawie wymiany żarówek na energooszczędne w biurach i na ulicach, która najpóźniej miałaby być przyjęta w 2008. Do 2009 roku ma być natomiast przyjęta legislacja nakazująca wymianę żarówek w prywatnych domach.


Polityka energooszczędna przewiduje tez zwiększenie standardów energooszczędności w urządzeniach gospodarstwa domowego, transporcie i przemyśle. Ma zostać przyjęty też osobny plan działań promocji zachowań energooszczędnych wśród konsumentów.


Żrodło: Onet.pl

Podziel się wiadomością: