Akcja „ZNICZ 2009”

W najbliższym czasie większość z nas odwiedzi groby najbliższych. Wzmożony ruch kołowy i pieszy to stały obrazek na ulicach w okresie Wszystkich Świętych. Wielu z nas samochodami pokona nawet kilkaset kilometrów.

foto_art/[1091]mapka_znicz_138_190.jpg
Mapka z usytuowaniem parkingów w Mogilnie

Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć do domu, musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, w tym także o utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu przy cmentarzach i na drogach dojazdowych.

Wzorem poprzednich lat policjanci wspólnie ze strażami miejskimi przeprowadzą na terenie powiatu akcję „Znicz 2009”. Nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze, czuwać będzie kilkudziesięciu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie, Komisariatu Policji w Strzelnie, Posterunku Policji w Jeziorach Wielkich i Dąbrowie. Policjantów wspomagać będą strażnicy miejscy z Mogilna i Strzelna oraz żandarmi z Placówki Żandarmerii Wojskowej w Inowrocławiu.

„W najbliższym czasie, w związku z dniem Wszystkich Świętych, na naszych drogach nastąpi znaczne zwiększenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej tłoczno będzie w rejonach cmentarzy oraz trasach przebiegających przez miejscowości, w których położone są nekropolie. Dlatego apeluję, szczególnie do mieszkańców miast i wsi, w których są cmentarze o pozostawienie samochodów przy domach i pokonanie drogi, o ile to możliwe na pieszo. Proszę również o korzystanie z parkingów zorganizowanych i wyznaczonych przez policjantów i strażników miejskich na terenie różnych firm i instytucji. Wszystkich użytkowników dróg proszę także o bezwzględne podporządkowywanie się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy. Na pewno pomoże to w kierowaniu ruchem i zapewnieniu bezpieczeństwa. Liczymy na pomoc i zrozumienie” – mówi o akcji młodszy aspirant Mariusz Matuszak, Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Mogilnie.

W Mogilnie dzięki uprzejmości właścicieli i zarządców firm, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka):

 • firmy PKS (ul. Kościuszki),
 • firmy Zbych-Pol&Mobet – Z. Szczęsny (ul. Kościuszki i ul. Betonowa),
 • placu p. M. Chmielnika (ul. Betonowa),
 • firmy wulkanizacyjnej p. A. Jerzaka,
 • piekarni PSS „Społem” w Mogilnie (ul. Kościuszki),
 • firmy Centrum Hurtowe Pasz (ul. Kościuszki).

Parkingi oznakowane będą tablicami informacyjnymi.

W Strzelnie natomiast wyznaczono 5 miejsc parkingowych:

 • ul. Kościuszki – parking przy cmentarzu,
 • ul. Kolejowa – parking przy cmentarzu,
 • ul. Cieślewicza – plac przy urzędzie miejskim oraz przy komisariacie Policji,
 • oś. Słoneczne – parking przy cmentarzu,
 • ul. Sportowa – parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Oczywiście w całym powiecie, oprócz wyznaczonych miejsc samochody można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz w miejscach gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego.

Warto podkreślić, że stróże prawa nie będą skupiać się tylko na sprawach związanych z zapewnieniem płynności i prawidłowej organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Z wysokimi mandatami liczyć się muszą ci, którzy rażąco lekceważyć będą przepisy o ruchu na drogach. Nie będzie pobłażania dla przekraczających dozwoloną prędkość, dopuszczających się tzw. piractwa drogowego czy parkujących w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców i eliminować nietrzeźwych z ruchu.

Niestety musimy pamiętać, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Dlatego policjanci z powiatu mogileńskiego przypominają o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych rzeczy wartościowych. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei. Nie zabierajmy na cmentarz większej gotówki, drogocennej biżuterii czy innych wartościowych rzeczy, których posiadanie w tym miejscu jest zbędne. Jeżeli mimo wszystko staniemy się ofiarą przestępstwa wezwijmy natychmiast Policję.

Pamiętajmy. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Informację opracował:
Oficer Prasowy
KPP w Mogilnie
podkom. Tomasz Rybczyński

Podziel się wiadomością: