Punkt widokowy – Wał Wydartowski

Punkt widokowy w Dusznie na Wale Wydartowskim jest najwyższym wzniesieniem w promieniu 70km, znajduje się na 167 mn.p.m.

Punkt widokowy w Dusznie jest bez wątpienia jedną z ważniejszych atrakcji okolic Wylatowa. Jest to największe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej i jeden z najwyższych punktów Wielkopolski.  Miejsce to przyciąga rzesze mieszkańców Mogilna oraz Powiatu Gnieźnieńskiego, zwłaszcza przy dobrej widoczności, ponieważ rozciąga się stąd widok na Wylatowo, Mogilno i okolice. Przy dobrej pogodzie widać z niego Gniezno, Inowrocław, a nawet Licheń i Konin.

Od 2004 roku znajduje się wieża widokowa o wysokości 12m wraz z parkingiem i zadaszeniem ułatwiająca podziwianie krajobrazu. Jest to już czwarta wieża znajdująca się w tym miejscu. Pierwsza została wybudowana przez Niemców w 1942roku i mierzyła aż 70m. Spłonęła jednak od uderzenia pioruna.

Do punktu widokowego kieruje specjalne oznakowanie od drogi krajowej nr 15 oraz z drugiej strony, od drogi Trzemeszno – Rogowo.

Atrakcyjny jest cały Wał Wydartowski, zwłaszcza dla wycieczek pieszych i rowerowych. Znajduje się tutaj dużo ciekawych wzniesień, wąwozów i dolin. Jedna z nich jest szczególnie ciekawa, ponieważ znajduje się w niej ładnie położone jeziorko.

Podziel się wiadomością: