Czy twój telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC?

Sprawdź to! Wpisz model i markę telewizora i dowiedz się czy Twój telewizor odbiera nowy standard telewizji naziemnej.


Tutaj…


Telewizja naziemna i sposób jej podawania nieustannie się zmienia, tak by podążać za widzem i zapewnić mu dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty. Zaplanowana na 2022 rok zmiana standardu nadawania NTC wynika zarówno z ogólnego rozwoju technologicznego, jak i europejskich i krajowych decyzji. 27 czerwca 2022 zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce, a wraz z nim każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

Co to jest refarming

Refarming to proces wynikający z konieczności uwolnienia części pasma częstotliwości (700 MHz), wykorzystywanych do tej pory na potrzeby nadawania programów telewizyjnych w telewizji naziemnej, na rzecz operatorów telefonii komórkowej rozwijających technologię 5G. Polega on na reorganizacji multipleksów, na których dostępne są programy telewizyjne. Zmiany te są konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej.

Refarming rozpoczął się 30 marca 2020 r., a pełna zmiana częstotliwości nadawania na terenie całej Polski nastąpi pomiędzy 28 marca 2022 r. a 27 czerwca 2022 r. Dla odbiorców naziemnej telewizji zmiany te oznaczają jedynie konieczność przestrojenia odbiorników telewizyjnych, co w większości przypadków powinno wydarzyć się automatycznie. Gdyby odbiornik samoczynnie nie przestroił się na nowe częstotliwości, należy ręcznie na nowo wyszukać programy lub w ostateczności zresetować odbiornik.

Nowy standard DVB-T2/HEVC

Równolegle do procesu refarmingu nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

Dla widzów zmiana ta oznacza szereg korzyści wynikających z lepszego wykorzystania pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.

Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC będą realizowane w okresie od marca do czerwca 2022 r. według następującego harmonogramu.:

Od końca czerwca 2022r. wszystkie multipleksy niekodowane będą nadawać sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie tam dłużej dostępny.

Zmiana ta nie dotyczy MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości, nieobjętym refarmingiem.

Źródło oraz więcej informacji tutaj: telewizjanaziemna.pl

Podziel się wiadomością: