We wtorek, 25 października, częściowe zaćmienie Słońca

Nie wszędzie będzie ono przebiegało tak samo. Największy procent zakrycia tarczy będzie miała północno-wschodnia część naszego kraju.

Zaćmienia Słońca w Polsce nie zdarzają się zbyt często. Ostatnie, częściowe, mogliśmy obserwować w czerwcu zeszłego roku, ale było ono niewielkie. Większy obszar tarczy Słońca był zakryty w marcu 2015 roku. Było to nawet ponad 70 procent przysłonięcia. Ostatnie całkowite zaćmienie (nie obrączkowe) było widoczne z terenu Polski 30 czerwca 1954 roku.

Jeżeli chodzi o najbliższe zaćmienie 25 października, to zacznie się ono około godziny 11:12. Wtedy tarcza Księżyca po prawej stronie zacznie zakrywać Słońce. Maksymalna faza będzie o 12:23 i potem Księżyc zacznie odkrywać tarczę. O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończy się.

W której części Polski zaćmienie będzie największe?

Mieszkańcy południowego zachodu Polski będą mieli to zjawisko najmniej okazałe, bo tylko 32 procent tarczy będzie zakryte przez Księżyc. Natomiast w północno-wschodniej części zaćmienie będzie miało ponad 46 procent zakrycia tarczy. Maksymalna faza będzie widoczna w Azji, tam będzie ponad 80 procent. W żadnym punkcie nie będzie to zaćmienie całkowite – mówi astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca w Polsce?

Nigdy nie powinniśmy patrzeć wprost na Słońce i nie powinniśmy kierować tam żadnych przyrządów optycznych, jeżeli nie wiemy, jak to robić. Nawet podczas solidnego zaćmienia nie powinniśmy patrzeć na nie gołym okiem. Powinniśmy zaopatrzyć się w jakieś filtry – okulary, a nawet naświetlone klisze rentgenowskie, tam, gdzie jest ciemna strona kliszy. Zaczernianie szkiełka sadzą nie jest ani praktyczne, ani bezpieczne.

Jeżeli chcemy robić zdjęcia temu zjawisku, to już musimy stosować specjalistyczne filtry, żeby nie uszkodzić sprzętu i przede wszystkim wzroku. Spojrzenie w Słońce bez filtra przez teleskop może prowadzić do utraty wzroku – mówi astronom.

Źródło: RMF24.pl

Podziel się wiadomością: