Pokaz filmów o Wylatowie jednoczesnym zakończeniem sezonu

W sobotę, 21 lipca w mogileńskim kinie „Wawrzyn” odbył się I Pokaz Filmów o Wylatowie.


Widownia, jak na mogileńskie warunki, dopisała

Całość prowadził główny organizator imprezy, Janusz Zagórski. Pokaz rozpoczął się od prezentacji kilku ujęć agroglifów z lotu ptaka. Były to nagrania z samolotu wykonane przez mjr. Józefa. J. Makiełę oraz wykonane ze zdalnie sterowanego modelu kierowanego przez Michała Wdowikowskiego.


Następnie pokazano trwający ok. godziny film dokumentalny Dariusza Kuciewicza i Andrzeja Wojciechowskiego pt. „Kręgi”. Jest to niewątpliwie w pełni profesjonalny film dokumentalny o „bazie” i Wylatowie. Film komentowano naogół pozytywnie. Przede wszystkim we filmie zachwycają zdjęcia, które pokazują Wylatowo w zupełnie nowym świetle. Chwilami można odnieść wrażenie, że film pokzauje życie w Wylatowie w krzywym zwierciadle, co mogłoby zostać przyjęte przez mieszkańców wsi z dezaprobatą. W rzeczywistości jednak są to tylko wyostrzone obrazy pokazujące nastawienie Wylatowian do dziejących się tu zdarzeń. Dokument pokazuje z dystansu szeroką problematykę „wylatowskiego fenomenu”. Wydaje się jednak, że film dla niewtajemniczonego laika może być zbyt trudny, niezrozumiały.


„Stoisko” z filmami i drobnymi pamiątkami

Na pokazie zaprezntowano także: skrót odcinków programu „Nie do wiary”, które były poświęcone tematyce Wylatowa, kilka niusów z programów informacyjnych, fragmenty audycji Studia Telewizji Internetowej „Wylatowo RTV”, miniatury filmowe Bolka Kuli oraz zwiastun filmu Janusza Zagórskiego i Dariusza Szermanowicza „Wylatowo- miejsce niezwykłe”, który był w całości prezentowany w Mogilnie już kilka lat temu oraz zapowiedziano film fabularny realizowany w tym sezonie w Wylatowie przez Michała Woźniaka.

W międzyczasie pojawił się też film z Archiwum Multimedialnego Janusza Zagróskiego „Piktogram z 10 lipca 2004 roku„, film z reporterskiej kamery ukazujący reakcje po odnalezieniu świeżo powstałego agroglifu, jego ocenę i najważniejsze cechy.

Zobaczyć można było także film dokumentalny „Spotkanie z nieznanym” przygotowany przez ekipę z IRG Toruń. Film można było już zobaczyć w kinie przy okazji konferencji na początku lipca 2004 roku, jednak warto zobaczyć go po raz kolejny. Dokumentuje on wylatowskie zjawiska w latach 2000- 2003 i świetnie oddaje panujący wówczas „klimat” i zachowania ludzi.


Czekoladki dla pasjonata od Przewodniczącej rady Miejskiej

Na pokazie przebywała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Elżbieta Sarnowska, która w podziękowaniu wręczyła Januszowi Zagórskiemu pudełka czekoladek w podziękowaniu za trud włożony w organizowanie wylatowskich akcji i promocję naszej miejscowości. Nieprzypadkowo czekoladki nazywały się „Pasjonata” (dla pasjonata). Czekoladki rozdano wśró widzów.Sobotni pokaz filmów pokazał, że w całym zgiełku związanym z Wylatowem powoli gdzieś ginie istota problemu. Odchodzi na bok dążenie do wyjaśnienia fenomenu, odkrywanie tajemniczości miejsca, a także coraz mniej dostrzegani są w tym mieszkańcy Wylatowa z problemami, które ich psotykają na skutek mieszkania w tak nietypowej miejscowości. Natomiast małymi kroczkami na barkach Wylatowian i wielu pasjonatów (przybywających ufologów) zaczyna wchodzić komercja. jednak dzięki takim filmom wiadomo, że Wylatowo miało swoje miejsce w historii i nawet w przypadku braku kolejnych agroglifów nikt nie zapomni, że jest to miejsce niezwykłe.

Oczywiście jak zwykle przy okazji tego typu imprezy była doskonała okazja do spotkań i wielu ciekawych rozmó w kuluarach.


Pożegnalne spotkanie „na luzie”

Po pokazie część uczestników udała się do Wylatowa, gdzie na polu odbyło się wieczorne spotkanie na luzie będące jednoczesnym zakończeniem sezonu. Tegoroczna ciepła zima i wiosna spowodowały, że żniwa były wyjątkowo wcześnie. Dlatego nie ma już szans na powstanie agroglifu, skończono monitoring, a od poczatku tygodnia zamknięta zostaje baza.

Przy okazji wieczornych rozmó poruszano bardzo poważne problemy. O przyszłości ufologii, przyszłych akcjach w Wylatowie oraz o szansach na powstawanie kolejnych agroglifów. Nie zabrakło też szerszych, globalnych tematów.


„Niezwykłe” zdjęcie z nitkami-latarniami.

A zupełnie na koniec spotkania można było się przejść na pole i zrobić sobie pamiątkowe, niezykłe zdjęcia z niewyjaśnionymi „nitkami”. Tylko trzeba było pamiętać o kierowaniu aparatu na latarnie w tle 😉


Przypominamy, że jeszcze w niedzielę, 22 lipca o godzinie 22:00 będzie miał miejsce pokaz filmu „Na niebie, na ziemi” Macieja Cuske.

Podziel się wiadomością: