Rusza akcja „ZNICZ 2012”

W środę 31 października rozpoczną się ogólnopolskie działania „ZNICZ 2012”. W okresie Wszystkich Świętych w sposób szczególny należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Policjanci apelują o ostrożność o rozwagę nie tylko na drogach.

Do 1 listopada pozostało jeszcze kilka dni ale już teraz wiele osób odwiedza i porządkuje groby bliskich. Wzmożony ruch kołowy i pieszy to stały obrazek w okresie Wszystkich Świętych. Wielu z nas samochodami pokona nawet kilkaset kilometrów. Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na cmentarz i z powrotem do domu, musimy pamiętać o rozwadze i wyobraźni za kierownicą.

Podczas ogólnopolskich działań „Znicz 2012” nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało w naszym powiecie kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażników miejskich i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Miejscowo stróżów prawa wspomagać będą także druhowie OSP.

Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie podinsp. Dariusz Krukowski, apeluje i przestrzega: „Najbardziej tłoczno będzie na drogach przebiegających przez miejscowości, w których znajdują się cmentarze oraz oczywiście przy samych cmentarzach. Apeluję do osób mieszkających blisko cmentarzy aby pozostawili swoje pojazdy i dotarli na groby swoich bliskich pieszo. Przypominam o obowiązku bezwzględnego podporządkowania się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy, co pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie będzie pobłażania dla tych, którzy będą rażąco naruszać przepisy o ruchu na drogach. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców i eliminować nietrzeźwych z ruchu”.

Bądźmy świadomi utrudnień i zmian w organizacji ruchu. W Mogilnie dzięki uprzejmości właścicieli oraz zarządców firm i instytucji, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka).

W Strzelnie natomiast wyznaczono 5 miejsc parkingowych:

  • ul. Kościuszki – parking przy cmentarzu,
  • ul. Kolejowa – parking przy cmentarzu,
  • ul. Cieślewicza – plac trawiasty przy komisariacie Policji,
  • oś. Słoneczne – parking przy cmentarzu,
  • ul. Sportowa – parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Oczywiście oprócz wyznaczonych miejsc samochody można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz w miejscach gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego. Mapę spodziewanych miejscowych utrudnień znajdziesz tutaj (patrz mapka).

W Wylatowie w godz. 11.00-17.00 możliwe zakłócenia płynności ruchu i przejezdności drogi krajowej nr 15 w okolicy cmentarza oraz w rejonie innych dróg przyległych!

UWAGA!

Niestety musimy pamiętać, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarz z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki. Niech osobom starszym towarzyszą towarzystwo krewni lub znajomi. Drogie znicze, wieńce i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed świętem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Odwiedzając groby 1 listopada nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych wartościowych przedmiotów. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. W świątecznym tłoku pamiętajmy o dzieciach, które winny być pod stałą i ścisłą opieką dorosłych.

Wybierając się w daleką podróż pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Na postój wybierajmy najlepiej publiczne parkingi. Za kierownicę siadajmy wypoczęci i trzeźwi.

Mapki na: http://www.mogilno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

Źródło: kom. Tomasz Rybczyński
oficer prasowy KPP w Mogilnie
rzecznik-mogilno@bg.policja.gov.pl

Podziel się wiadomością: