Pierwsze kręgi w kukurydzy

W Wylatowie odnaleziono najprawdopodobniej pierwsze w Polsce kręgi w kukurydzy

Informacja SMS o nich dotarła w sobotnie przedpołudnie wraz z dokładną lokalizacją – „przy zjeździe od DK 15 w kierunku Chabska, niedaleko pomnika”. Dokładną lokalizację pokazuje mapa na końcu artykułu.

 Zastanawiające było jak znaleziono kręgi w roślinach wysokości 2,5-3m. Problem wyjaśnił się po dotarciu na miejsce. Pierwszy krąg, o średnicy ok. 7-8m znajduje się tuż przy drodze (asfalt – rów – 2 rzędy roślin – kolejne rzędy już położone). Za pierwszym kręgiem, po pokonaniu 4-6 rzędów roślin znajduje się drugi, nieco większy krąg o średnicy ok. 12-13 metrów.

Stwierdzono na miejscu wcześniejszą obecność co najmniej kilku osób (odciski butów na glebie), w tym jednej we wczesnych godzinach porannych. Nie jest możliwe jednoznaczne powiązanie ich z momentem powstania kręgów.

Większość roślin jest złamana, a znaczna część ma oderwaną łodygę, ukruszoną przy korzeniu, dzięki czemu można ustalić, że kręgi powstały nie wcześniej niż 24-25. sierpnia.

Tyle fakty…

Subiektywna ocena [Adam P.]

Trudno ocenić te kręgi. Wykonane dosłownie o 2 źdźbła od drogi, wiele połamań, urwań roślin, ślady butów, precyzja… No właśnie, co znaczy precyzja w tym wypadku? [Tu już za bardzo zagłębiamy się w naturę KZ, czy wykazujące się dużą precyzją są „prawdziwe” czy wręcz przeciwnie?] „Ślady butów”… owszem były, ale czyje? w ciągu 3 dni mogło tam wejść sporo przypadkowych osób z ciekawości i równie dobrze urwań i połamań [sam mogłem sporo nabroić].

W temacie kręgów przeprowadzałem sporo doświadczeń  m.in. (test 1 , test 2 ) także w kukurydzy. Kukurydza jest wymagająca z wielu powodów. Jednym z nich jest „deptanie” jej w wymaganym kierunku. Jest to trudne. Tutaj efekty są lepsze od spodziewanych.

Podsumowując… Wg mojej oceny z 90% pewnością ktoś zaspokoił swoją ciekawość „jak to się robi w kukurydzy?” i wyszło mu to nadspodziewanie dobrze.

Nie wygląda to efektownie, ale dla szerokiej gamy badaczy jest to coś ciekawego do obejrzenia.

Podziel się wiadomością: