Sezon na piktogramy już rozpoczęty?

W środę, 31 maja w godzinach południowych pojawiła się informacja, że w miejscowości Młyny k. Strzelna został odnaleziony pierwszy w tym roku piktogram.


Pierwszy tegoroczny piktogram


Autorem informacji był Leszek Owsiany z IRG Toruń, który z kolei został poinformowany przez mieszkankę Młynów. Znak został odnaleziony przez własciciela pola, który prowadził prace na sąsiedniej działce. Powstały w gęstej, zdrowej pszenicy piktogram składa się z lekko wydłużonego koła o średnichach 5,2 m oraz 4,8 m oraz figury zbliżonej kształtem do elipsy o średnicach 5,8×4,6 metra połączonych dwoma niesymetrycznymi korytarzami.

Jak relacjonują świadkowie samo koło było już widziane dzień wcześniej, natomiast pozostała część (elipsa z korytarzami) została zauważona dopiero w środę. Powstawanie piktogramu w dwóch etapach wskazuje na większą możliwość wykonania go niezauważenie, tym bardziej, że powstał on z daleka od zabudowań i dróg.

Należy zwrócić uwagę, że krawędź koła zaczyna się na ścieżce technologicznej, najlbliższej krawędzi pola. Godny zastanowienia jest także fakt, że korytarze nie są równe i symetryczne, a niektóre fragmenty krawędzi elipsy posiadają stosunkowo duże
Widoczne wyraźne zmiany krzywizny


zmiany krzywizny. Źdźbła zboża były połamane i uszkodzone, nie zauważono zwiększonej ilości wygiętych i rozciągniętych węzłów. Mimo, że ułożenie zboża było stosunkowo równe, to odbiegało znacznie od większości piktogramów nieznanego pochodzenia. Niestety trudno doszukiwać się jakichkolwiek śladów na otaczających znak roślinach czy glebie, ze względu na przebywających wcześniej na znaku ludzi.


Mimo wszystko należy odnotować, że był to pierwszy prawdziwy (na którego można wejść i dotknąć) piktogram w tym roku. W odróżnieniu od puszczonej w świat fałszywej informacji, która okazywała się zwyczajną plotką lub naturalnymi legami. Otwarte pozostaje pytanie kto go wykonał.
Aktualizacja 2005-06-01 godz. 21:30W dniu dzisiejszym został odnaleziony kolejny element piktogramu. Jest to owal o średnicy około 5 metrów. Tym razem sposób ułożenia zboża jest dużo gorszej jakości, wskazuje to na wykonanie kręgu za pomocą deski. Ślady wskazują na mozliwość wejścia jego autora wprost ze ścieżki technologicznej.


Po dorobieniu tego elementu nie ma już najmniejszych wątpliwości, że jest to dzieło rąk ludzkich, podobnie jak wcześniejsze tegoroczne znaki, które pojawiły się w tej miejscowości.


Podziel się wiadomością: