Watykan: można wierzyć w Boga i „obcych”

Szef watykańskiego obserwatorium astronomicznego ksiądz Jose Gabriel Funes powiedział, że można jednocześnie wierzyć w Boga i istnienie istot pozaziemskich.

W wywiadzie dla dziennika „L`Osservatore Romano” podkreślił: – Można przyznać, że istnieją inne światy i inne życie, także bardziej rozwinięte od naszego, bez kwestionowania wiary w stworzenie, wcielenie i zbawienie.

 

Ksiądz Funes zauważył, że chociaż wielu astronomów deklaruje się jako ateiści, nie należy jego zdaniem uważać, że astronomia sprzyja „ateistycznej wizji świata”.
 
– Tak, jak istnieje mnogość stworzeń na Ziemi, tak gdzieś mogą być inne istoty, także inteligentne, stworzone przez Boga – stwierdził astronom-jezuita wyrażając przekonanie, że nie stoi to w sprzeczności z wiarą.

 

– Mówiąc za świętym Franciszkiem, jeśli uważamy ziemskie stworzenia za braci i siostry, czemu nie moglibyśmy mówić także o bracie pozaziemskim? – zapytał ksiądz Funes.

 

W wywiadzie dla „L`Osservatore Romano” szef obserwatorium dodał: „Gdyby istniały inne istoty inteligentne, nie jest powiedziane, że miałyby potrzebować zbawienia”.

 

– Mogłyby pozostać w pełnej przyjaźni ze swym Stwórcą – powiedział ksiądz Funes. Zapytany zaś o to, co by było, gdyby okazało się, że są to istoty grzeszne, odparł: – Jestem pewien, że także one, w jakiś sposób, mogłyby mieć możliwość cieszenia się z miłosierdzia Boga.


 

Źródło: onet.pl

Podziel się wiadomością: